Volvo Ocean Race 2014-2015: Obserwując chmury…

0
533

Iker Martinez spogląda na horyzont, a jego oczom ukazuje się bezkresne morze. „Widzę… Tam widzę ogromny obłok!” – śmieje się hiszpański kapitan, zwisając na maszcie Mapfre trzymając się go jedną ręką, w drugiej dłoni trzymając lizaka. Wspiął się na maszt, aby mieć lepszy widok na otaczający ich Ocean Indyjski. Od Abu Dhabi dzieli ich około 2000 mil morskich. – „Ponieważ jestem trochę wyżej, to widzę, że jest nieco więcej wiatru. Zmierzamy w kierunku strefy bezwietrznej…. wyglądało to okropnie, ale teraz nie jest tak źle. Staramy się znaleźć najlepszy sposób, aby przez to przejść… Te chmury są po prostu ogromne…”

 

 

Flota kieruje się teraz na północ, prosto w objęcia pierwszej ze stref konwergencji. Ten obszar lekkich wiatrów jest wynikiem zetknięcia się wiatrów monsunowych  i południowo-wschodnich pasatów.

 

„Wiatr się utrzymuje, więc poruszamy się dość szybko.” – pisał rano na blogu Matt Knighton z Abu Dhabi Ocean Racing. Jacht Azzam nadal jest na prowadzeniu, chociaż ostatnie kilka dni strasznie się dłużyły. – „Po kilku dniach w bezruchu dobre i to.”

 

Większość jachtów porusza się obecnie z prędkością ponad 10 węzłów, a wiatr ma kierunek zachodni. Chmury są kluczowe w wyborze strategii żeglarzy, którzy zmierzają w kierunku równika.

 

 

„Póki co idzie dobrze.” – komentuje Charles Caudrelier z Dongfeng. – „Te formacje chmur nie są bardzo rozwinięte, a szkwały nie są zbyt gwałtowne.”

Z owymi chmurami wiąże się również deszcz… I to jest to, na co z utęsknieniem czeka 57 spoconych zawodników, którzy marzą o prysznicu.

 

Liz Wardley, stojąc w tym upale na pokładzie, zaklina deszcz: „Deszczu, chodź tutaj!” – mówi wymachując w kierunku chmur. Obok niej, w cieniu żagli, Dee Caffari rozmyśla nad tymi tropikalnymi, upalnymi i pochmurnymi dniami. „Jest ciężko, gdy jest słaba bryza i w dodatku jest tak gorąco, ale teraz dostrzegamy korzyści z ciężkiej pracy. To daje każdemu taki mały, pozytywny zastrzyk i zachętę do dalszego działania.” – Zatem, podobnie jak Iker, dziewczyny obserwują horyzont, usiłując dostrzec kolejną chmurę.

 

Obecnie ranking wygląda następująco:

 

Abu Dhabi Ocean Racing     

Team Brunel  

Dongfeng Race Team

Team Mapfre

Team Alvimedica

Team SCA

 

 

Zdjęcia: Stefan Coppers, Corinna Halloran, Amory Ross, Francisco Vignale, Yann Riou

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.volovooceanracing.com 

Komentarze