Volvo Ocean Race 2014-2015: Etap 2 – flota wyfrunęła z Cape Town

0
559

Siedem jachtów opuściło wczoraj Cape Town, rozpoczynając drugi etap tegorocznej edycji VOR. Zespół Brunel miał zaszczyt wyprowadzić flotę z Cape Town, za nim znajdowali się Mapfre i SCA.

 

Wszyscy mają świadomość, że tej trasie mogą wystąpić cyklony i burze tropikalne.

Organizatorzy dokonali ostatnich pomiarów, by uchronić flotę przed najgorszą pogodą na Oceanie Indyjskim, ze strefą wykluczenia  prowadząca do Seszeli. Były już zaplanowanestrefy na Oceanie Południowym, aby uniknąć gór lodowych, jak również wzdłuż wschodniego wybrzeża Oceanu Indyjskiego, żeby uniknąć ataku ze strony piratów. Ten ostatni obszar był utrzymywany w tajemnicy przed opinią publiczną, aby zapewnić bezpieczeństwo flocie.

 

 

Od samego startu zawodnicy poczuli przedsmak tego, co może się zdarzyć podczas etapu 2. Wiatr osiągał 35 węzłów, a towarzyszyła mu procesja fal o białych grzywach. Wówczas liczyło się tylko to, aby nie uszkodzić jachtu. Zawodnicy walczyli, aby utrzymać żagle pod kontrolą i w nienaruszonym stanie.

Póki co flota będzie przemieszczać się właśnie w takich warunkach. Charlie Enright z zespołu Alvimedica określił je jako „haniebne.

Myślę, że będziemy musieli być dość konserwatywni (w podejmowaniu decyzji).” powiedział podczas konferencji prasowej 24 godziny wcześniej.  „To mogą być najgorsze warunki na morzu, jakie kiedykolwiek te jachty widziały.

 

 

Faworytem w tym etapie jest zespół Abu Dhabi Ocean Racing, który praktycznie od samego początku nie popełnia błędów i osiąga świetne wyniki. Drużyna Vestas Wind zaskoczyła widzów, kiedy chór na pokładzie ich łodzi towarzyszącej zaintonował utwór tuż przed rozpoczęciem. Ich przesłanie było bardzo wyraźne: Jest jeszcze ważniejszy wyścig, który musimy wygrać  ochrona środowiska naturalnego.

 

Niespodziewanie, nad ranem na prowadzenie wysunęły się dziewczyny z Team SCA, ale zanim pojawił się kolejny raport o pozycjach, spadły na miejsce piąte. Awansował za to Mapfre, a wraz z nim Dongfeng  można sobie wyobrazić uczucie ulgi na ich twarzach. Ale do czasu…

 

 

Obecnie ranking wygląda następująco:

 

Team Alvimedica

Team Mapfre

Abu Dhabi Ocean Racing

Dongfeng Race Team

Team Brunel

Team SCA

Team Vestas Wind

 

Spodziewamy się, że  ukończenie drugiego etapu zajmie uczestnikom 22 do 28 dni, w zależności od warunków. Jachty pozostaną w Abu Dhabi na Boże Narodzenie i Nowy Rok, a następnie 3 stycznia wyruszą do Sanya w Chinach.

 

 

 

ZdjęciaCharlie Shoemaker, Ainoha Sanchez

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.volvooceanrace.com  

 

Komentarze