Tymon Sadowski z AZS PG – Match Racingowym Mistrzem Polski w kl. Omega

0
698
Na urokliwej przystani Uczniowskiego Klubu Sportowego LAMELKA – Brodnica Górna, w dniach 21-23 września 2012, odbyły się Mistrzostwa Polski w formule Match Racing w kl. Omega. Pierwszego dnia regat rozegrano Round Robin, czyli eliminacje, dzieląc 9 zgłoszonych załóg na dwie grupy.
W utworzonych grupach mecze rozgrywały się systemem „każdy z każdym”. Zwycięskie załogi z grup, bezpośrednio awansowały do półfinałów, natomiast dwie pozostałe, walczyły w repasażach o półfinał. Round Robin nie należał do udanych dla wszystkich, w tym dla  przyszłego Mistrza Polski który, jednak  dostał się do repasaży. Bezpośrednio z eliminacji do półfinału zakwalifikowali się, bardzo dobrze dysponowani w tym dniu sternicy, z Giżycka Krzysztof Małecki i Olsztyna Arkadiusz Sendlewski. W pierwszym repasażu  Tymon Sadowski walczył z Mają Remizowicz, wygrywając 2:0. W drugim Filip Pietrzak ze Sławomirem Plichtą (obaj PG). Ten bratobójczy bój, był pełen dramaturgii. Pierwszy wyścig, wygrany przez  Sławomira Plichtę. Drugi wyścig wyrównał Filip Pietrzak, zaliczany do jednego z głównych  faworytów tej imprezy. Natomiast trzeci wyścig, decydujący, Sławomir Plichta.  Tym samym zagwarantował sobie wejście do półfinału. W trudnych warunkach wietrznych do 5B i dużych zmianach wiatru, w półfinale spotkały się pary Sadowski-Sendlewski i Plichta-Małecki. Wymagało to dużej koncentracji i czujności od zawodników. Z pierwszej pary półfinałowej awansowała załoga PG, z drugiej pary awansowała załoga Krzysztofa Małeckiego, choć Sławomir Plichta walczył dzielnie, demonstrując widowiskową wywrotkę. Jednak to,  nie przybliżyło jachtu do mety.

Wyścigi półfinałowe wyłoniły finalistów: o złoty medal  Sadowski – Małecki, a o brązowy Sendlewski – Plichta.

W zmaganiach finałowych wiatr nie odpuszczał. Był bardzo niestabilny i porywisty, co  wymagało niezwykle uważnej żeglugi. Nie obyło się więc bez wywrotek. –  I właśnie te błędy techniczne zadecydowały o zwycięstwie w finale Tymona Sadowskiego 2:0 i Arkadiusza Sendlewskiego 2:0. Ostatnie regaty praktycznie podsumowały sezon dla żeglarzy w klasie Omega.

Wyniki regat:

1.    Tymon Sadowski,                         AZS  PG

Kacper Olszewski, Jacek Zalewski

2.     Krzysztof Małecki                         Giżycko

Michał Kubuj, Patryk Wojtkiewicz

3.    Arkadiusz Sendlewski                    Olsztyn

Piotr Sutkowski, Adam Kominek

4.   Sławomir Plichta                             AZS  PG  Lamelka

Mikołaj Gielniak, Patryk Płotka

5.    Maja Remizowicz                           JK Stoczni Gdańskiej

Michał Ruciński, Maja Zakrzewska

6.    Filip Pietrzak                                 AZS PG

Patryk Richter, Jakub Surowiec

 

Regaty te zakończyły współzawodnictwo cyklu Omega Match Cup.

1.    Arkadiusz Sendlewski    Sky Sails  Olsztyn                   2475 pkt.

2.    Filip Pietrzak                AZS Politechnika Gdańska        2205 pkt.

3.    Sławomir Plichta           AZS Politechnika Gdańska        2160 pkt.

4.    Krzysztof Małecki          Giżycko                                 2070 pkt.

5.    Tymon Sadowski          AZS Politechnika Gdańska        1800 pkt

opracował: Jakub Pankowski i Leopold Naskręt

Komentarze