AZS Politechniki Gdańskiej najlepszym klubem żeglarskim w Polsce!

0
694

 

Koncertowe zakończenie Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Zwycięzcą IV rundy został zespół Sailing Event MOS Iława, a tytuł Klubowego Mistrza Polski 2016 przypadł SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej. Drugie miejsce dla Amica Jacht Klub Kamień Pomorski, a na ostatnim stopniu podium uplasowała się załoga MBSW Rainmaker Giżycko.

 

Trzynaście klubów z całej Polski, cztery imprezy w Szczecinie, Świnoujściu, Gdyni i Sopocie, ponad stu zawodników, rywalizacja na wysokim poziomie i dużo niespodzianek, tak w skrócie można podsumować drugi sezon Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

 

obraz nr 1

 

Ostatnia runda PEŻ trzymała w napięciu do samego końca, ponieważ o klasyfikacji generalnej całej Ligi decydowały praktycznie ostatnie wyścigi IV rundy. Warunki wietrzne były wręcz idealne i komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić pełen format zawodów, czyli 26 wyścigów. Faworytem do tytułu była ekipa Amica JK Kamień Pomorski, która po III rundzie liderowała w tabeli. Tylko o punkt mniej miały załogi SŻ KU AZS Politechniki Gdańskiej oraz DTP PMT TŻR Szczecin, tuż za nimi plasowała się załoga MBSW Rainmaker Giżycko. Między tą czwórką miała się rozgrywać walka o tytuł.

Po pierwszym dniu rywalizacji załogi z czołowych miejsc w klasyfikacji generalnej żeglowały w miarę równo, jednak najlepiej z nich wypadła drużyna Tymona Sadowskiego (AZS PG) i to ona była pretendentem do tytułu. W wyjątkowo dobrej dyspozycji był Yacht Club Sopot, który zdeklasował rywali w pierwszym flighcie wygrywając cztery z sześciu wyścigów, ale jego strata po trzech imprezach wydawała się zbyt duża, aby powalczyć o mistrzowski tytuł. Tego dnia równie dobrze spisywał się Sailing Event MOS Iława, jednak również oni mieli zbyt duże straty punktowe, by liczyć się w walce o podium w klasyfikacji generalnej.

 

 

obraz nr 2

Drugi dzień należał do zespołu Karola Górskiego z Iławy. Stawka była bardzo wyrównana, jednak ostatecznie to Sailing Event wygrał ostatnią rundę Ekstraklasy. Tuż za nim uplasował się zespół AZS Politechniki Gdańskiej, tym samym zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej! Trzecie miejsce zajął Yacht Club Sopot, który zepsuł ostatni wyścig i stracił szansę na zwycięstwo w IV rundzie. Amica Jacht Klub Kamień Pomorski pod wodzą Patryka Zbroi w ostatniej rundzie żeglowała nieco poniżej oczekiwań, przez co w klasyfikacji generalnej spadła na drugie miejsce. Pozycji w generalnej klasyfikacji nie utrzymał też zespół DTP PMT TŻR Szczecin, który wypadł poza podium. Trzecie miejsce w generalce przydało natomiast MBSW Rainmaker Giżycko.

 

obraz nr 3

Poza krajowymi tytułami najlepszy klub zakwalifikował się do międzynarodowych rozgrywek Sailing Champions League. Tegoroczny finał Żeglarskiej Ligi Mistrzów odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

 

Wyniki IV rundy PEŻ:

1. Sailing Event MOS Iława – 26 pkt

2. AZS Politechniki Gdańskiej – 28 pkt

3. Yacht Club Sopot – 29 pkt

4. MBSW Rainmaker Giżycko – 33 pkt

5. Amica JK Kamień Pomorski – 33 pkt

6. DTP PMT TŻR Szczecin – 42 pkt

7. Yacht Club Sztag AWF Katowice – 42 pkt

8. Procad GKŻ Gdańsk – 47 pkt

9. HRM Racing JKW Poznań – 51 pkt

10. Windward JKM Gryf Gdynia – 52 pkt

11. PŻKS DŻYGIT Białystok – 54 pkt

12. KŻ Sztorm Grupa Warszawa – 55 pkt

13. Baltic Trans YC Rewa – 56 pkt

 

Klasyfikacja końcowa Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2016:

1. AZS Politechniki Gdańskiej – 40 pkt

2. Amica JK Kamień Pomorski – 39 pkt

3. MBSW Rainmaker Giżycko – 37 pkt

4. DTP PMT TŻR Szczecin – 36 pkt

5. Sailing Event MOS Iława – 31 pkt

6. Yacht Club Sopot – 29 pkt

7. Procad GKŻ Gdańsk – 27 pkt

8. HRM Racing JKW Poznań – 26 pkt

9. KŻ Sztorm Grupa Warszawa – 25 pkt

10. Yacht Club Sztag AWF Katowice – 22 pkt

11. PŻKS DŻYGIT Białystok – 20 pkt

12. Baltic Trans YC Rewa – 18 pkt

13. Windward JKM Gryf Gdynia – 17 pkt

 

 

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są Polish Match Tour (MT Partners) oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

 

 

 

***

Polska Ekstraklasa Żeglarska to nowy projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a trzy najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

 

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie musza inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Żeglarze będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4 osobowe.

Organizatorami ligi są firmy MT Partners (Polish Match Tour) i GSC Yachting przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim. Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl

Komentarze