Szczecin ponownie na rufie Poloneza

0
573

Deszczowa pogoda w niedzielny wieczór, 31 sierpnia nie odstraszyła sympatyków żagli od przybycia na szczecińskie nabrzeże w sąsiedztwie ulicy Jana z Kolna, by uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu nazwanym “Polonez na wodzie”.  U stóp Wałów Chrobrego zacumowały niedawno uczestniczące w tegorocznych The Tall Ships Races: żaglowiec “Fryderyk Chopin”, a w jego sąsiedztwie “Polonez” – jacht wsławiony wokółziemskim rejsem Krzysztofa Baranowskiego w latach 1972-1973.

obraz nr 1

Uroczystość rozpoczęła się na rufie żaglowca, którego kapitan Bartłomiej Skwara złożył raport  udziału reprezentacji Szczecina w tegorocznych regatach The Tall Ships Race, a następnie wręczył wiceprezydentowi miasta Krzysztofowi Sosce wielki srebrny tależ – prestiżową nagrodę STI Friedship Trophy przyznaną “Fryderykowi Chopinowi”, uznanemu w wyniku głosowania wszystkich uczestników TTSR za najbardziej przyjacielski i lubiany statek w całej międzynarodowej flotylli.

obraz nr 2

Po informacji kapitanów Tomasza Bielińskiego i Filipa Gruszczyńskiego – obecnych opiekunów jachtu “Polonez” o tym, że ponownie jego portem macierzystym będzie Szczecin, z nabrzeża rozległy się dźwięki Poloneza A-dur Op. 40 Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Zuzanny Calka, koncertującej tego wieczoru pod chroniącym ją od deszczu tentem.

obraz nr 3

obraz nr 4

Zmiany widniejącej na rufie nazwy portu macierzystego “Poloneza” i symbolicznego przekazania armatorowi jachtu starej pieczęci z portem macierzystym Szczecin dokonał inicjator i sprawca odbudowy niszczejącego przed laty jachtu kpt. Bruno Salcewicz, a kpt. Tomasz Bieliński wciągnął pod saling “Poloneza” flagę Szczecina przekazaną przez wiceprezydenta Krzysztofa Soskę.

obraz nr 5

Tak radosne wydarzenie nie mogło się obyć bez odtańczenia na nabrzeżu poloneza przez załogi obu cumujących jednostek oraz przybyłych gości , poprzedzającego dalszy ciąg niezwykłego plenerowego koncertu chopinowskiego.

obraz nr 6

Partnerami sympatycznej imprezy, zorganizowanej przez portale internetowe Ras Sailing i Nasz Rejs oraz armatora STS Fryderyk Chopin, był Prezydent Szczecina oraz Centrum Żeglarskie.

Zygmunt Kowalski

Źródło: http://mojalasztownia.pl  
 

Komentarze