STS Generał Zaruski ponownie pod banderą!

0
774

Po czterech lata od zakupienia przez Miasto Gdańsk popadającego w ruinę jednostki i trzech latach żmudnej odbudowy żaglowiec Generał Zaruski wraca do służby. Dziś z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim na pokładzie odbył swój pierwszy, symboliczny rejs z Gdańskiej Stoczni „Remontowa” na Targ Rybny.

Poprzedziła to uroczystość przekazania przez Prezydenta Komorowskiego na ręce kapitana żaglowca bandery. Po jej wciągnięciu, „Zaruski” popłynął do Gdańska, gdzie mieszkańcy mogli podziwiać efekty odbudowy. Kto nie zdążył na wtorkowe uroczystości, będzie mógł obejrzeć jacht zacumowany w gdańskiej Marinie (ul. Szafarnia).

obraz nr 1

Gdańsk stał się pierwszym polskim miastem właścicielem zabytkowego żaglowca. Teraz „Zaruski”, oprócz funkcji reprezentacyjnych przysługujących jednostce flagowej miasta, będzie kontynuował funkcje szkoleniowe.

W czasie odbudowy zachowano spartańskie warunki, jakie towarzyszyły adeptom żeglarstwa szkolącym się na żaglowcu po II wojnie światowej. Nie ma więc tutaj wspomagania podnoszenia żagli, winda kotwiczna jest również obsługiwana ręcznie. Wyposażenie zostało dostosowane do obowiązujących przepisów, sanitarnych, bezpieczeństwa i nawigacyjnych. Niemniej każdy, kto na nim popłynie poczuje ducha tradycyjnego żeglarstwa.

Projekt “Gdańsk ratuje Żaglowiec” został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Warto nadmienić, że odbudowie żaglowca od początku partnerowali także POZŻ i SailBook.pl.

Komentarze