Startują zajęcia w ramach programu Energa Sailing Edukacja

0
673

W PONIEDZIAŁEK 3 MARCA ODBĘDĄ SIĘ PIERWSZE ZAJĘCIA TEORETYCZNE W RAMACH DRUGIEJ EDYCJI ENERGA SAILING EDUKACJA – NAJWIĘKSZEGO PROGRAMU EDUKACJI ŻEGLARSKIEJ W POLSCE ORGANIZOWANEGO PRZEZ POLSKI ZWIĄZEK ŻEGLARSKI I GRUPĘ ENERGA. PROJEKT BĘDZIE REALIZOWANY W SZEŚCIU POLSKICH MIASTACH: OLSZTYNIE, WARSZAWIE, POZNANIU, KRAKOWIE, SZCZECINIE I GDYNI.

Obudź w sobie żeglarza

Program ENERGA Sailing Edukacja – projekt Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA,  powstał z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały okazji spróbować swoich sił w żeglarstwie. Jego głównym celem jest zachęcenie najmłodszych do rozpoczęcia żeglarskiej przygody, którą po zakończeniu programu będą mogły kontynuować w istniejących szkołach i klubach żeglarskich.

Nabór do programu ENERGA Sailing Edukacja, podobnie jak przed rokiem, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ze względu na duże powodzenie pierwszej edycji, druga odsłona projektu została rozszerzona o dwa dodatkowe ośrodki regionalne i w tym roku zajęcia będą prowadzone w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni. Pozwoliło to zaangażować jeszcze większą liczbę młodych żeglarzy – w tym roku w programie weźmie udział ponad 650 dzieci.

Chętni byli rekrutowani na dwa sposoby – poprzez indywidualne zgłoszenia do regionalnych koordynatorów oraz za pośrednictwem szkół, które wzięły udział w specjalnym konkursie. Nabór poprzez szkoły jest nowym rozwiązaniem, przygotowanym z myślą o kolejnych edycjach programu.

– Ze względu na duży sukces poprzedniej edycji ENERGA Sailing Edukacja, w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć program i zaangażować kolejną grupę – szkoły, które zostały wyłonione na drodze konkursu. Połowa uczniów, którzy wezmą udział w projekcie będzie pochodziła właśnie z tych jednostek oświatowych. Dodatkowo każda ze szkół może wytypować jednego nauczyciela, który będzie miał możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym kursie instruktora nauczania początkowego w żeglarstwie PZŻ. To doskonała szansa na zbudowanie kadry szkoleniowej i popularyzację żeglarstwa wśród dzieci. – powiedział Maciej Ruwiński z Grupy ENERGA.

Wśród szkół, które zgłosiły się do programu w drodze konkursu wybrane zostały 22 placówki.

Pierwsze żeglarskie kroki

Zajęcia w ramach programu ENERGA Sailing Edukacja zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Podczas lekcji teoretycznych, które rozpoczęły się w poniedziałek 3 marca i potrwają do końca kwietnia, dzieciom  zostaną przekazane podstawowe informacje na temat żeglarstwa. Zakres materiału, z którym zapoznają się młodzi uczestnicy, obejmie takie tematy jak: historia żeglarstwa, budowa jachtu, teoria żeglowania, podstawowa wiedza na temat regat, przepisy, czy bezpieczeństwo nad wodą. Zajęcia zostaną urozmaicone w gry, zabawy oraz filmy mające ułatwić początkującym żeglarzom przyswoić wiedzę, którą będą mogli wykorzystać na wodzie podczas zajęć praktycznych, zaplanowanych od maja do lipca tego roku.

Patroni regionów

W każdym z sześciu miast, gdzie program będzie realizowany,  dzieci będą miały swojego patrona – zawodnika Energa Sailing Team Poland  – Kadry Narodowej PZŻ. Sportowcy, którzy zaangażowali się w projekt to utytułowani zawodnicy, z sukcesami na arenie międzynarodowej. Patroni będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem oraz wspierać swoich podopiecznych w ich pierwszych żeglarskich krokach podczas zajęć praktycznych. W Olsztynie będzie to Piotr Myszka, w Warszawie – Anna Weinzieher, w Gdyni – Przemysław Miarczyński, w Krakowie – Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, w Poznaniu – Kacper Ziemiński, w Szczecinie – Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik. 

obraz nr 1

Początkujący żeglarze, którzy wykażą się największym zaangażowaniem i umiejętnościami, wezmą udział w 10-dniowej, letniej półkolonii żeglarskiej ENERGA Sailing Camp, która zostanie przeprowadzona w każdym z miast programu. W zajęciach obozu wezmą również udział Patroni projektu.

Szkoły biorące udział w programie

• Warszawa: Szkoła Podstawowa Nr 279, Szkoła Podstawowa Nr 185, Szkoła Podstawowa Nr 60, Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 4
• Poznań: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzeszynie Greckim, Szkoła Podstawowa Nr 28 Poznań/Kiekrz, Zespół Szkół Pijarskich w Poznaniu, Szkoła Podstawowa Im. Jana Brzechwy
w Dopiewie
• Olsztyn: Szkoła podstawowa nr 3
• Kraków: Szkoła Podstawowa w Sygneczowie, Szkoła Podstawowa nr 8, Przedszkole Samorządowe nr 47, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Szarowie
• Szczecin: Szkoła podstawowa nr 42, Szkoła podstawowa nr 11, Szkoła podstawowa nr 65, Szkoła podstawowa nr 56, Centrum Opieki nad Dzieckiem
• Gdynia: Szkoła Podstawowa nr 21, Szkoła Podstawowa nr 34, Szkoła Podstawowa nr 6

Za zgodą: www.pya.org.pl 

 

Komentarze