Sopot Match Race – Dzień pierwszy

0
742

 

Dziś Sopot stał się europejską stolicą match racingu. Zakończyliśmy pierwszy dzień Sopot Match Race 2017 jednej z 8 tego typu imprez na świecie zaliczanych do klasyfikacji żeglarskiego Pucharu Świata Match Race Super League. Na akwenie wokół sopockiego mola można było podziwiać zmagania 7 załóg – uczestników tegorocznej edycji Sopot Match Race. Łącznie 29 zawodników z 6 krajów: Polski, Rosji, Słowenii, Chorwacji, Holandii i Białorusi.

 

obraz nr 1

 

O 12:00 zawodnicy ruszyli na wodę. Odbyła się cała pierwsza runda Round Robin, w skład której wchodzi 7 flight’ów – każdy po 3 pojedynki. Załogi ścigały się parami. W każdym z flight’ów brało więc udział 6 załóg, a jedna załoga miała przerwę. Tym sposobem każda załoga popłynęła 6 wyścigów, po jednym z każdym z rywali.

Warunki nie rozpieszczały zawodników. Wiatr cały czas zmieniał kierunek, a zawodnicy ani na chwilę nie mogli stracić czujności. Ze względu na tak zmienne warunki, komisja regatowa musiała wielokrotnie zmieniać położenie boi wyznaczających trasę regat.

Mimo kręcącego wiatru udało nam się zakończyć Round Robin 1. Rozegraliśmy 7 flight’ów, razem 21 pasjonujących pojedynków. Brawa dla Bartka Gruszki i organizacji regat, którym udało się tak modyfikować trasę regat aby pomimo warunków ukończenie wyścigów było możliwe. – Mówi komentator Waldemar Heflich, który wraz z olimpijczykiem Dominikiem Życkim przez cały dzień komentował przebieg zawodów.

Do ostatniego flight’u liderem była załoga Karola Jabłońskiego w składzie: Marek Stańczyk, Michał Szmul i Łukasz Kacprowski. W ostatnim flight’cie w przedostatnim wyścigu całej rundy Round Robin na prowadzenie wyszła załoga Dejana Presena w składzie: Mitja Nevečny, D.J. Korpershoek i Hrvoje Petrović. Obie załogi miały 5 zwycięstw na 6 odbytych wyścigów, ale o pierwszym miejscu w tabeli zadecydowało ostatnie starcie między załogami Karola Jabłońskiego i Dejana Presena.

 

obraz nr 2

 

Tabela wyników

SKIPPER

D.P.

P.T.

P.Z.

V.L.

A.N.

S.J.

K.J.

SUMA

DEJAN PRESEN /SLO/

x

1

1

0

1

1

1

5

PRZEMYSŁAW TARNACKI /POL/

0

x

0

1

1

1

0

3

PATRYK ZBROJA /POL/

0

1

x

0

1

1

0

3

VLADIMIR LIPAVSKY /RUS/

1

0

1

x

1

1

0

4

ANDREI NIKOLAEV /RUS/

0

0

0

0

x

0

0

0

SZYMON JABŁKOWSKI /POL/

0

0

0

0

1

x

0

1

KAROL JABŁOŃSKI /POL/

0

1

1

1

1

1

x

5

Wyniki poszczególnych wyścigów są na bieżąco uzupełniane i można je śledzić zarówno na tablicy na końcu sopockiego mola jak i na oficjalnej stronie regat www.SopotMatchRace.com 

 

obraz nr 3

Po zakończonym dniu na wodzie odbyła się ceremonia otwarcia regat Sopot Match Race 2017 prowadzona przez Huberta Urbańskiego. Na scenie wystąpił prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który oficjalnie rozpoczął tegoroczną edycję Sopot Match Race. Hubert Urbański przedstawił sterników oraz ich załogi publiczności, a następnie załogi wylosowały jachty na których rozpoczną jutrzejsze wyścigi.

Jachty wylosowane przez sterników podczas ceremonii otwarcia

Przemysław Tarnacki – Dr Irena Eris Patryk Zbroja Multikino
Vladimir Lipavski
Sofitel
Andrei Nikolayev
Audi

Szymon Jabłkowski – Albert Riele
Karol Jabłoński – Bavaria
Ciąg dalszy wyścigów jutro od 11:00 wokół sopockiego molo. 

Foto: Robert Hajduk – Sopot Match Race 

 

Komentarze