Softshell- dlaczego outdoorowy hit XX wieku jest taki fajny?

0
1253

Od momentu pojawienia się ta grupy odzieży zdobywa coraz większe rzesze fanów. Czym jednak softshelle są w rzeczywistości i do jakich zastosowań są polecane?

Kurtki softshell były odpowiedzią dla trzywarstwowego ubierania odzieży (bielizna, polar, kurtka), która była ciężka i nie do końca sprawdzała się w trudnym terenie.

Hardshell zakładał, że końcowym elementem ubioru na trudne warunki pogodowe jest kurtka membranowa chroniąca w 100% przed wiatrem i deszczem. Analizując dokładniej aktywność outdoorową, można śmiało stwierdzić, że czas kiedy jest deszczowo stanowi tylko około 10% całego czasu aktywności. Czy w związku z tym zawsze potrzebna jest kurtka membranowa?

Podczas wszelkiego rodzaju aktywności nadrzędnym zadaniem odzieży jest utrzymanie komfortu cieplnego. Chodzi o to, że nie może być ani zbyt gorąco ani zbyt zimno. Zdecydowanie częściej niż deszcz, czynnikiem wychładzającym organizm jest zimny wiatr. Kurtka membranowa chroni całkowicie przed deszczem i wiatrem, ale używanie jej podczas wysokiej aktywności fizycznej szybko sprawia, że organizm zaczyna się przegrzewać. Po co zatem używać kurtki z membraną, skoro nie pada deszcz? Na takie warunki idealnym rozwiązaniem jest kurtka softshellowa, która zatrzymuje wiatr i jednocześnie oddycha.

Początkowo, typowa kurtka softshell była cienką, dwuwarstwową konstrukcją, składającą się z polaru zapewniającego odpowiednią temperaturę oraz z zewnętrznej powłoki poliestru pokrytej warstwą DWR. Dzięki temu otrzymaliśmy produkt o wysokim stopniu wiatroodporności i bardzo dobrej oddychalności. Dziś odmian softshelli jest bardzo dużo i znajdziemy także takie wyposażone w membranę.

Dzięki swojej lekkości oraz właściwościom, softshelle zyskały popularność wśród osób spędzających aktywnie czas. Doceniają je biegacze, fani jazdy na rowerze, miłośnicy nordic walkingu i żeglarstwa. Są również niezastąpione w górach i w czasie urlopu.

A ponieważ te kurtki są wygodne i szykowne zdobyły sympatię kobiet.

W stylówce miejskiej kurtkę softshell można nosić na wiele sposobów dzięki czemu codziennym stylizacjom dodamy sportowego luzu. Czarną lub granatową wystarczy ubrać na kolorową bawełnianą koszulkę lub sweter i zestawić z wygodnymi spodniami sportowymi lub jeansami. Można też postawić na softshelle w intensywnych kolorach jak czerwień czy różne odcienie niebieskiego i zestawić z ubraniami w stonowanych kolorach.

Niepokonana ochrona- woda, góry, miasto, las…wszędzie na softshell czas!

Komentarze