Jak wybrać odpowiednią elektronikę z GPS dla swojej jednostki?

0
4861

Czy potrzebujesz odbiornika GPS? Pytanie niemal retoryczne. Odbiornik GPS jest kluczową częścią wyposażenia niemal każdego jachtu i poza pierwszorzędnym zadaniem nawigacyjnym, może przyczynić się także do uratowania czyjegoś życia. Jest to urządzenie niezbędne do bezpiecznej nawigacji. Nawet jeśli jesteś miłośnikiem klasycznej nawigacji, powinieneś ją traktować jako backup i przede wszystkim korzystać z  GPS, który zapewnia szybką, dokładną i bezpieczną informację o twojej pozycji i aktualnym kursie. Dzięki różnym funkcjom elektronicznej nawigacji możesz m.in. zaplanować najlepszą trasę do wyznaczonego celu, płynąc pod żaglami efektywnie planować halsowanie, korzystać z wgranych do urządzeń map elektronicznych, danych pływowych i wielu innych. Elektronika jachtowa daje dzisiaj coraz większe możliwości konsolidacji danych na jednym wyświetlaczu: dane pogodowe, nawigacyjne i z zakresu locji, echosonda i radar, AIS i termowizja, dane pracy silników i wiele innych – ale wiele z tych danych byłoby bezużytecznych bez dobrej jakości sygnału GPS. Dlatego dobry odbiornik (wbudowany w ploter czy zewnętrzny) plus dobra antena (prawidłowo zamontowana), to podstawa.

Jak wybrać?

Gama dostępnych na rynku rodzajów, modeli, marek tzw. GPS-ów jest tak duża, że nieraz wybór odpowiedniego sprzętu do jachtu może stanowić nie lada problem. Jaki sprzęt wybrać dla swojej łodzi? Jak nie zgubić się w trakcie poszukiwań właściwego urządzenia? Jak nie przepłacić albo nie zamknąć sobie możliwości dalszej rozbudowy? Przedstawiamy kilka aspektów, które powinny Tobie pomóc w doborze właściwej elektroniki jachtowej.

Plotery i przenośne GPS-y

Ręczne  urządzenia GPS o ekranie o przekątnej ok. 2,5 cala. Zaletą tych urządzeń jest możliwość łatwego przetransportowania ich gdziekolwiek potrzebujemy, ze względu na swój niewielki rozmiar – to szczególnie ważne dla żeglujących łódkami czarterowymi, gdzie nigdy nie możemy być pewni urządzeń tam zamontowanych. Mogą być one zasilane na baterie lub napięciem zewnętrznym (z reguły z typowej ładowarki USB). W przypadku urządzeń przenośnych należy zwrócić uwagę na żywotność baterii, aby w trakcie nawigowania podczas żeglugi (lub innej wyprawy) bateria wytrzymała odpowiednią dla naszych potrzeb ilość czasu (z doliczeniem odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa). Jeśli w trakcie żeglugi masz możliwość podładować Twojego “ręczniaka”, pamiętaj o zabezpieczeniu ładowarki przed zalaniem wodą. Niezależnie od sprzętu na jachcie, ręczniak powinien pełnić funkcję urządzenia awaryjnego.

Wadą ręcznego GPS może być jego niewielki ekran (co dla osób z problemami ze wzrokiem może stanowić kłopot w odczytywaniu danych) oraz ograniczona liczba funkcji dodatkowych.

Przenośny GPS  często ma większy, np. sześciocalowy ekran, który umożliwia obsługę ekranu dotykowego. Urządzenia przenośne mogą być również używane także w samochodzie i w terenie. 

Jeśli potrzebujesz większego ekranu, zainwestuj w GPS montowany na desce rozdzielczej. Możesz go umieścić pod pokładem lub w pobliżu steru w kokpicie, aby uzyskać łatwy i szybki dostęp do wszystkich potrzebnych Tobie funkcji. 

Na jachtach powinno się urządzenie połączyć anteną zewnętrzną w celu poprawy jakości sygnału odbieranego z satelit. Anteny wbudowane w GPS są kompaktowe, ale nie zapewniają bezpiecznego poziomu sygnału, co znacząco wpływa na dokładność pozycji i bezpieczeństwo nawigacji. Znajdź zatem GPS z zewnętrzną anteną (lub przynajmniej portem antenowym).

Ilość satelitów

Zazwyczaj w specyfikacjach urządzeń GPS podana jest informacja, że dane są pobierane z 12 do 24 satelitów. Z im większej ilości satelitów pobierane są dane, tym większa dokładność wyświetlanych informacji. Do określenia naszej lokalizacji potrzebne są w teorii co najmniej 3 satelity, ale tak naprawdę akceptowalna dokładność pozycji pojawia się przy komunikacji z min. 6 satelitami. 

Kilka kwestii dotyczących ekranu

  • Rozdzielczość  – niezależnie od rozmiaru ekranu, upewnij się, że ma przyzwoitą rozdzielczość. Dane z mniejszego ekranu o wyższej rozdzielczości są łatwiejsze do odczytania niż z dużych ekranów o niskiej rozdzielczości. Zwyczajowo dostępna jest również funkcja dostosowania jasności i kontrastu ekranu. 
  • Monochromatyczny, czy kolorowy – stare, dobre czarno-białe ekrany są oczywiście tańsze, jednak nie sposób odczytać z nich kolorowych oznaczeń na mapach (jak np. boi, czy innych znaków nawigacyjnych). Zdecydowanie więc polecamy ekrany z szeroką skalą barw. Jedyna chyba zaleta monochromów, to znacząco mniejsze zużycie energii.
  • Czytelność w świetle słonecznym – Przy świetle dziennym i przy jasnym słońcu przydatny jest tryb czytelności w świetle słonecznym, który znacznie ułatwia odczytywanie danych z ekranu. Podobnie z trybem nocnym. Dzięki temu niezależnie od panujących warunków i pory dnia zachowasz zadowalającą widoczność wyświetlanych na ekranie danych.
  • Możliwość obsługi mokrego ekranu – Coraz więcej nowych modeli GPS oferuje nowoczesny system ekranu, który można obsługiwać mokrymi rękoma lub pomimo zalania ekranu wodą. Jest to przydatna funkcja zwłaszcza, gdy nasz GPS zamontowany jest w kokpicie jachtu, gdzie narażony jest na regularne obryzgiwanie wodą.

Kompatybilność z echosondą lub FishFinderem

Jeśli jesteś wędkarzem, ta funkcja z pewnością będzie dla Ciebie bardzo użyteczna. Przed zakupem swojego GPS sprawdź więc możliwość połączenia (sparowania) ze sobą tych urządzeń. 

Regularne aktualizacje

W przypadku, gdy lubisz odkrywać nieznane dla siebie dotąd rejony, dobrze jest mieć ploter GPS, który może wyświetlać mapę obszaru, na który planujesz płynąć. Należy wtedy zadbać o regularną aktualizację map i danych. Sprawdź zatem przed zakupem, jakie są ceny map do danego urządzenia, jak się je aktualizuje – pożyteczne może być łatwe połączenie z komputerem np. poprzez wbudowane Wi-Fi.

Zakres wyświetlanych danych 

Najprostsze modele GPS pokazują tylko szerokość i długość geograficzną, kurs, prędkość i przebytą drogę. Lepsze modele ploterów uwzględniają mapy i locje wód morskich i śródlądowych, plany marin i portów oraz dane pływowe. Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mogą wyświetlać mapy 3D razem z danymi “podwodnymi”, czy informacje pogodowe lub ostrzeżenia przed kolizją dzięki potężnej ilości danych wgranych w urządzenie oraz integracji danych z różnych urządzeń: log, sonda, wiatromierz, echosonda wędkarska, AIS, systemy pogodowe itp.  

A może tablet z Navionics?

Jeśli posiadasz tablet, to ściągnięcie aplikacji na swoje urządzenie jest z pewnością najtańszą opcją. Jednak nie zawsze najskuteczniejszą i najwygodniejszą.  Pamiętaj, że w tego typu aplikacjach mamy wgrane mapy wektorowe, które nie są tak dokładne jak mapy rastrowe. Sam tablet też musi poradzić sobie z morskim klimatem (zwykły Ipad nie przeżyje zbyt długo) i może przysporzyć nieco kłopotów z dotykową obsługą, jeśli twoje palce są już mocno przemoczone/zmarznięte. Co ważne, jeśli nie wgrałeś danych obszaru żeglugi dla trybu off-line urządzenie stanie się bezużyteczne po utracie dostępu do internetu. Także żywotność baterii w ciągłej pracy nawigacyjnej raczej Cię rozczaruje.

Jakie urządzenie wybrać?

Funkcje nowoczesnych urządzeń z wbudowanym odbiornikiem GPS są prawie nieograniczone. Wybierz urządzenie, które pasuje do Twojego budżetu, Twojego stylu życia i celów najczęściej obieranych na wodzie.

Przed zakupem przetestuj, sprawdź w miarę możliwości urządzenie, czy jego obsługa jest dla Ciebie wygodna i intuicyjna. Zwrócić uwagę należy na klasę wodoodporności, energochłonność i czytelność. Niech doradzi Ci fachowiec, a nie znajomi na Facebook’u. 😉

————————————————————

Urządzenia GPS polecane przez Maristo.pl

Komentarze