Śladami Śmiałego a nawet jeszcze dalej..

0
1023

Październik można nazwać miesiącem szczęśliwych powrotów. W czwartek witaliśmy Dar Szczecina, a już w sobotę 6.10, o godznie 15:00 na przystań Centrum Żeglarskiego po 16 miesiącach i jednym dniu żeglowania wróci jacht Polonus. W trakcie wyprawy przebył 30 tys. mil morskich, zrealizował 22 etapów, w których wzięło udział 145 osób z Polski, Belgii, Australii i Niemiec. Odwiedził 18 krajów i nieskończoną ilość portów. Więcej o wyprawie „Śladami Śmiałego a nawet jeszcze dalej, czyli rejs jachtem dookoła Ameryki Południowej…” w relacji jej współorganizatora – Piotra Mikołajewskiego.

Jacht po półrocznych przygotowaniach realizowanych w Trzebieży i Szczecinie 28 maja 2011 roku o godzinie 13:00 odpłynął z Wałów Chrobrego w Szczecinie, przyjmując kurs przez Świnoujście na Bornholm i z powrotem do Świnoujścia. Był to etap tzw. zerowy, którego celem było sprawdzenie działania wszystkich urządzeń i systemów na jachcie. Próba wypadła pozytywnie i 2 czerwca jacht przez Kanał Kiloński Helgoland popłynął do Amsterdamu wewnętrznymi wodami holenderskimi. W Amsterdamie była zmiana załogi, jacht popłynął do Anglii i Francji, gdzie w miejscowości Lorient nastąpiła kolejna wymiana. Kolejny etap wiódł z Lorient do Lizbony. Z Portugalii przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie jacht dotarł do Wysp Zielonego Przylądka, gdzie na wyspę Sal dotarła kolejna załoga, która poprowadziła jacht do Brazylii. Dalsza droga z kolejnymi załogami prowadziła przez Rio de Janeiro, Buenos Aires, Cieśninę Magellana na Pacyfik i stamtąd przez Cape Horn do Ushuaia.

Było to pierwsze przejście jachtu Polonus wokół  Hornu, a wyczynu tego dokonała załoga pod dowództwem kpt. Sławomira Kulczaka ze Szczecina.

Z Ushuaia załoga pod dowództwem kpt. Henryka Wolskiego dokonała kolejnego opłynięcia Hornu wraz ze zwiedzaniem Patagonii i powrotem do Ushuaia. Stamtąd 4 stycznia 2012 roku  żeglarze pod dowództwem kpt. Radosława Przebitkowskiego wypłynęli na Antarktydę odwiedzając bazę Polskiej Akademii Nauk im. H.Arctowskiego, bazę chilijską oraz bazę brytyjską Lockroy.

Po 3 tygodniach niezapomnianych przeżyć na wodach Antarktydy, Polonus skierował swój dziób w kierunku Przylądka Nieprzejednanego, by 25 stycznia o godzinie 17.28 przeciąć w odległości 1mili trawers Przylądka Horn przy sile wiatru 9 w skali Beauforta.Na początku lutego w Ushuaia nastąpiła wymiana załóg i jacht udał się cieśninami Patagonii i wodami Pacyfiku w drogę powrotną do Polski.

Peru, Kolumbia, Ekwador ,Panama to kolejne odwiedzane kraje z wymianą załóg. Na początku lipca jacht przepłynął Kanał Panamski i dotarł do St. Martin w Archipelagu Małych Antyli, skąd 3-osobowa załoga przepłynęła, pokonując 4100 mil bez zawijania do portu, na Islandię. Stamtąd w sierpniu jacht udał się na 3 tygodniową podróż na Grenlandię z wymianą załóg w porcie Keflavik. Kolejna 8-osobowa załoga poprowadziła jacht przez Wyspy Owcze, Hebrydy do Dublina. W Stavanger wsiadła ostatnia załoga złożona z organizatorów wyprawy, w skład której weszli kpt. Marek Grzywa i armator jachtu, współorganizator wyprawy Piotr Mikołajewski.

Szczegóły wyprawy i mapę jej przebiegu można znaleźć na www.pagaj.pl.

Powitanie jachtu odbędzie się 6 października o godzinie 15:00, na przystani Centrum Żeglarskiego.

Komentarze