„Setki” się szkolą!

0
611

 

Start kolejnej edycji regat Setką przez Atlantyk zbliża się nieubłagalnie. W listopadzie zgłoszeni uczestnicy wyruszą z portugalii na samodzielnie zbudowanych 5 metrowych jachtach. Przygotowania trwają nieustannie – jedni zawodnicy jeszcze budują swoje łupinki, inni już wykańczają jednostki i planują pierwsze (i kolejne) starty.

Uczestnicy palnujący start w regatach założyli Stowarzyszenie Klasy Setka w ramach którego realizują przygotowania do regat. M.in. podpisano porozumienie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, dzięki któremu wszyscy uczestnicy regat otrzymają na czas wyścigu urządzenia YellowBrick – będzie możliwe śledzenie zawodnikó w czasie regat! Ponadto zaplanowano cykl szkoleń – m.in. z nawigacji czy meteorologii. 

W połowie maja odbyło się już wewnątrz klasowe szkolenie z ratownictwa morskiego prowadzone przez szkołę Sekstant. Na Zatoce Gdańskiej w praktyce ćwiczono obchodzenie się z tratwą, kombinezonem wypornościowym, pirotechniką. Ponadto uczestniczy trenowalia wciąganie na pokład człowieka za burtą. W wodzie spędzili prawie dwie godziny dzięki czemu mogliśmy zweryfikować sposoby wchodzenia na pokład po wypadnięciu za burtę. Drugą część tego weekendu stanowiło szkolenie medyczne prowadzone przez lekarza. Uczestniczy zapoznali się z najczęstrzymi chorobami oraz urazami w rejsach oceanicznych, omówili proponowany skłąd apteczki oraz odbyli ćwiczenia praktyczne m.in. z szycia ran czy gipsowania.

Na liście startowej do Setką przez Atlantyk 2016 widnieje obecnie 25 załóg (samotnicy oraz załogi 2 osobowe). Sytuacja jest bardzo dynamiczna – kilku uczestników zrezygnowało z udziału, kilku jeszcze się zastanawia. Pełną listę zgłoszonych jachtów można zobaczyć na stronie konstruktora Janusza Maderskiego: http://www.maderski.pl/setk–przez-atlantyk-2016.html . Tam też znajdują się linki do blogów/stron internetowych poszczególnych uczestników.

Komentarze