Rozpoczęcie sezonu regatowego 49er Team Polska – Puchar Księżniczki Zofii

0
671

Palma de Mallorka, Majorka, Hiszpania, 30.03-6.04.2013

Pierwsza w tym roku duża impreza żeglarska – jedne z pięciu regat prestiżowego Pucharu Świata  – Trofeo S.A.R. Princesa Sofia MAPFRE rozpoczynają się tuż przed świętem Wielkiejnocy. W sobotę 30.06.2013 odbędzie się inauguracja 44-tych regat, których zwycięzcy tradycyjnie otrzymają puchary z rąk hiszpańskiej księżniczki Zofii. Organizatorzy spodziewają się 870 zawodników. Wyścigi będą rozgrywane w dziewięciu klasach olimpijskich i nie tylko. Nowością jest klasa Nacra 17 i kobieca odmiana skiffów 49erFX, które od kolejnych igrzysk olimpijskich w Rio w 2016 roku, dołączą do rywalizacji o medale. Polscy reprezentanci będą ścigać się w klasach 470 (kobiety), Finn, Laser, Laser Radial i najszybszy – 49er.

Olimpijczycy z Londynu, Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk), a także Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn) przez ostatnie trzy miesiące spędzili większość czasu właśnie na Majorce, szlifując formę do kolejnego sezonu. Klasa 49er ma zaplanowane 15 wyścigów w serii kwalifikacyjnej oraz finałowej i 4 wyścigi medalowe niezwykle widowiskowym tzw. stylem teatralnym, gdzie pole biegów jest mocno ograniczone, co dodatkowo utrudnia zawodnikom ściganie. 49er Team Polska będzie rywalizować w grupie osiemdziesięciu łódek, zapowiada się więc współzawodnictwo na wysokim poziomie.

Rok po igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 roku, puchar od księżniczki Zofii odebrali nasi olimpijscy reprezentanci – Marcin Czajkowski z Krzysztofem Kierkowskim. Czy w tym roku Polacy powtórzą wynik? Dowiemy się już w następną sobotę.

 

49er Team Polska zaprasza do śledzenia regat:

 

Program regat:

30 marca – rejestracja zawodników

31 marca – pomiary, wyścig próbny

1-3 kwietnia – po 3 wyścigi rundy eliminacyjnej

4-5 kwietnia – po 3 wyścigi rundy finałowej

6 kwietnia – 4 wyścigi medalowe „theatre style” wśród ośmiu najlepszych załóg

 

Przygotowania i starty 49er Team Polska wspierają:

Polski Związek Żeglarski, Grupa Energa, SLAM, Under Armour

 

Fot. Pawła Kacprowskiego

Komentarze