Relacja satelitarna z Antarktydy – z pokładu s/y SELMA EXPEDITIONS – Podziękowanie za Wyróżnienie REJS ROKU

0
1089

 

03.03.2017. Pozycja: 065° 05 S, 064° 04 W

Korespondencja satelitarna z pokładu s/y SELMA EXPEDITIONS

Pozdrowienia z Antarktydy – Gratulacje z okazji REJSU ROKU

Relacjonują: Piotr Kuźniar, Krzysztof Jasica i Damian Święs.

 

 

Fot. Damian Święs – Selma Expeditions. Luty 2017, SELMA w drodze na Antarktydę.

 

Pozdrawiamy z Antarktydy! 

Tym razem do stałej załogi – s/y SELMA EXPEDITIONS – dołączyli artyści, filmowcy i dziennikarze, uczestnicy projektu „3 sztuki w Antarktyce”. Artystyczne dusze i w większości nowicjusze w żegludze oceanicznej, nie licząc kilku dni na Bałtyku.  Dla wszystkich rejs w rejonie Oceanu Południowego to spore wyzwanie, a dla gości dodatkowa szkoła przetrwania. W obecnym rejsie jachtem kierują – kpt. Piotr Kuźniar, skipper oraz jako oficerowie – Krzysztof Jasica i Damian Święs. Po trudnej dla niektórych załogantów aklimatyzacji podczas żeglugi w poprzek Cieśniny Drake’a, przy wiatrach ok. 7 do 8 B, SELMA pod koniec lutego dotarła do Antarktydy i zacumowała przy ścianie fiordu Wyspy Petermanna.

 

To miejsce stało się bazę wypadową dla filmowców i fotografów – nurków realizujących swoje plany artystyczne. Wieczorami, po całodziennych zdjęciach, cała załoga siada przy wspólnej, słynnej selmowej obiado-kolacji i planowany jest następny dzień w pięknych okolicznościach przyrody. Codziennie ładowane i wymieniane są butle ze sprężonym powietrzem, suszy się sztormiaki, kombinezony itp. Po setkach fotografii gór lodowych uwięzionych przez okoliczne mielizny, wyjątkowo intensywnie poszukiwany był lampart morski. Jego zdjęcia to jeden z licznych celów obecnej fotograficzno-filmowo-muzycznej wyprawy. Lampart został znaleziony i kolejna sesja zdjęciowa udała się znakomicie. Dodatkowo wypatrzono orki i jak poinformowali filmowcy – powstało co najmniej jedno DOBRE ujęcie. Równolegle z artystami obrazu pracującymi na jachcie, wokoło jachtu oraz pod wodą, w jachtowej mesie i na otwartym powietrzu pracują także – artyści dźwięku. Adam Nowak lider zespołu „Raz, dwa, trzy” komponuje nowy utwór, a kolejną relację przygotowuje reporter radiowej Trójki – Paweł Drozd. Za kilka dni ma się odbyć antarktyczny koncert Adama, a na antenie Trójki można usłyszeć jak widzi Antarktykę Paweł. Dzieje się sporo i jak zwykle w tych rejonach – szczególnie trzeba uważać na dryfujące góry lodowe. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwa skipper i oficerowie SELMY, jednocześnie starając się pokazać gościom wszelkie antarktyczne sekrety. Żeglarsko-artystyczna wyprawa SELMY trwa…

 

 

Dzień 03.03.2017 to także gala – REJSU ROKU. Gratulując Wszystkim Nagrodzonym – dziękujemy, że Kapituła Konkursu, w edycji za rok 2016, doceniła rejs jachtu SELMA EXPEDITIONS. Zgodnie z werdyktem – kpt. Piotr Kuźniar otrzymał wyróżnienie, tym razem za polarny projekt – „Trawers Shackletona – 100 lat później”. Celem nagrodzonego rejsu było upamiętnienie wyczynu dowódcy Ernesta Shackletona i jego zespołu – podczas ratowania 100 lat temu załogi statku ENDURANCE. W październiku i listopadzie 2016, SELMA, śladami Shackletona zrealizowała 5cio tygodniowy rejs z Ushuaia przez Georgię Południową, Falklandy/Malwiny do Ushuaia: 3100 milmorskich (ponad 5740 km), z czego ok. połowa w sztormach dochodzących do 12 B. Dodatkowo podjęto próbę pieszego przejścia w poprzek Wyspy Georgia Południowa. Trawers został dokonany, chociaż – z powodu gwałtownego, 6cio dniowego załamania pogody, nie w całości zakładanym szlakiem. Z werdyktu Jury: „Ciężkie warunki pogodowe ponownie wykazały jak wielka była determinacja Shackletona w walce o przetrwanie ekspedycji przed 100 laty. Mimo problemów i ekstremalnej pogody Piotr Kuźniar i jego załoga dowiedli swych żeglarskich kwalifikacji.”.

 

  

SELMA w drodze na Georgię Południową. X.2016/        SELMA u wybrzeży Antarktydy – marzec 2017

Fot. Krzysztof Jasica, Selma Expeditions.com

 

Niestety Kapitan Kuźniar, ani jego zastępca co-skipper Krzysztof Jasica nie mogli wziąć udziału w uroczystościach wręczania nagród i wyróżnień REJS ROKU – edycja 2016, w Dworze Artusa w Gdańsku. Po prostu, z kolejną załogą, żeglują obecnie u wybrzeży Antarktydy opiekując się uczestnikami projektu „3 Sztuki w Antarktyce”. W zamian przesłali wideo-relację z pamiętnego rejsu oraz podziękowanie i pozdrowienia dla wszystkich żeglarzy – prosto z pokładu.

 

WIDEO KORESPONDENCJA z pokładu s/y SELMA EXPEDITIONS tutaj:

 

(opr. K.J.)

Trawers Shackletona – 100 lat później” – Inspiracja

 

Oryginalne zdjęcie Franka Hurley’a z 1916 roku. Ratunkowa szalupa James Caird pod wodzą Enesta Shackletona i z jeszcze 5 członkami załogi opuszcza tymczasowy obóz na Wyspie Słoniowej wyruszając w kierunku Georgii Południowej, aby szukać ratunku dla siebie i pozostałych 22 rozbitków z wyprawy ENDURANCE Archiwum SELMA EXPEDITIONS.com

Komentarze