REJS 50lecia TRÓJKI – wymiana załóg

0
825

10 października 2012 roku jacht Delphia Trojka z pięcioosobową załogą pod dowództwem kapitana jachtowego żw. Jarka  Kaczorowskiego, szefa żeglarskiego projektu: >REJS 50lecia TRÓJKI – Kuba Strzyczkowski na Atlantyku< – zawinął do portu w Cherbourgu. To pierwsza część „rejsu technicznego” z Gdańska, skąd jacht wypłynął 01.10.2012, do Lizbony, gdzie spodziewany jest ok. 24.10. 2012. W Cherbourgu nastąpi wymiana załóg, a dowodzenie nad jachtem przejmie przybyły z nową załogą z Polski kpt. Darek Pękala

 Ze względów pogodowych rozważano zmianę portu etapowego zamiast Cherbourg na Lorient lub Brest, ale prognozy meteorologiczne zapowiadały możliwość sztormu w Kanale Angielskim (La’ Manche). Wzmagający się wiatr mógł doprowadzić do gwałtownego wzrostu zafalownia, co w okolicach Quessant nie byłoby bezpieczne. „Z uwagi na dobro jachtu, po konsultacji z Zespołem Brzegowym Rejsu postanowiliśmy przeczekać w pierwotnie planowanym porcie na poprawę pogody” – powiedział kpt. Jarek Kaczorowski.

Delphia Trójka w drodze z Gdańska do Cherbourga przepłynęła 940 Mm (ok. 1740 km) przez Morze Bałtyckie, Kanał Kiloński, Morze Północne i Kanał Angielski (La’ Manche), zawijając do portów w Kilonii, Cuxhaven i Le Havre. W czasie tego etapu rejsu maksymalny odnotowany wiatr wiał z prędkością ok. 32 kt (59 km/h). Najdłuższy dobowy przelot wynosił 146.6 Mm, a największa osiągnięta prędkość przez jacht to 9 węzłów (16.6 km/h) w okolicach Cuxhaven na prądzie odpływowym. „Południk zerowy” przekroczono około 18:45 czasu polskiego 9 października 2012.

 Załoga jachtu Delphia Trójka na etapie Gdańsk – Cherbourg:

Jarek Kaczorowski – skipper, oraz Miłosz Kaczorowski, Mirosław Zając, Piotr Matla, Jacek Pietraszkiewicz (do Cuxhaven), Włodzimierz Kocoń (do Cuxhaven), Michał Jurczyk – Bieżuński (od Cuxhaven).

 13 października ekipę kapitana Jarka Kaczorowskiego zastąpi załoga kapitana Darka Pękali. Podstawowe zadanie tego etapu to dopłynąć przez Biskaje do portu La Coruna – gdzie 19.10. do załogi ma dołączyć i przejąć dowodzenie – Kuba Strzyczkowski. Planowane przybycie do Lizbony to 24-25.10. Przed nową załogą – bardzo trudne zadanie. Prognozy pogody dla rejonu żeglugi są wyjątkowo niekorzystne. Od zachodu i północnego zachodu nadciągają jeden po drugim niże, które mogą uniemożliwić  bezpieczne opuszczenie Kanału Angielskiego i wpływają niekorzystnie na pogodę na Zatoce Biskajskiej.

 W skład załogi płynącej z Cherbourga do portu La Coruna, oprócz kpt. Darka Pękali wchodzić będą m.in. doświadczony żeglarz, meteorolog i dziennikarz magazynu ŻAGLE  kpt. Marek Zwierz oraz ekspert nawigator – Jacek Pietraszkiewicz, szef firmy NAVSIM, jednego ze sponsorów projektu: >REJS 50lecia TRÓJKI – Kuba Strzyczkowski na Atlantyku<.

Fot.: Miłosz Kaczorowski – projekt www.RejsKuby.pl

Komentarze