Ratowniczy sprawdzian na pływalni

0
742

20 października 2012 r. prawie setka ratowniczek i ratowników rywalizowała w trzeciej rundzie Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym. Gospodarz zawodów, miasto Gdańsk gościło najlepszych ratowników z kraju. Na zawody rozegrane na pływalni krytej MOSiR przy ul. Chałubińskiego przybyły drużyny  m.in. ze Szczecina, Żyrardowa, Włocławka, Katowic czy Łodzi. 

Grand Prix w Ratownictwie Wodnym stanowi jeden z elementów koncepcji profesjonalizacji kadry ratowniczej, realizowanego przez MOSiR w Gdańsku przy współpracy z WOPR.
– Praca ratownika nie skupia się wyłącznie na sezonie letnim, kiedy to funkcjonują gdańskie kąpieliska, czy pracy na basenie w pozostałym okresie. To konieczność systematycznego samodoskonalenia się, zdobywania dodatkowych uprawnień, ciągłego podtrzymywania sprawności i umiejętności niezbędnych w ratowaniu życia. Zawody, takie jak te sobotnie również są elementem tego programu. Udział w rywalizacji jest jednym ze sposobów motywujących do bycia lepszym Ratownikiem. – mówi Marcin Wojciechowski, Instruktor WOPR.

W porównaniu do ubiegłorocznego sprawdzianu, zmianie uległa formuła. Zamiast pięciu, ratownicy musieli zmierzyć się aż w ośmiu konkurencjach, dostarczając widzom jeszcze więcej emocji. Ich zadaniem było zaprezentowanie się w próbach pływackich i symulowanych akcjach ratowniczych:

  • 50 m ratowanie manekina
  • 25 m ratowanie manekina
  • 100 m ratowanie manekina w płetwach
  • 50 m ratowanie manekina w płetwach
  • 100 m ratowanie kombinowane
  • 50 m ratownik
  • 100 m ratownik
  • 4×50 m sztafeta z pasem ratowniczym

Dodatkowo w zawodach obowiązywał podział na kategorie wiekowe: Młodzik (12-13 lat), Junior Młodszy (14-15 lat), Junior (16-18 lat) i Open (powyżej 18 lat) oraz podział na płeć.

Zawodnicy, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i pucharami ufundowanymi przez Pomorskie WOPR. Najlepsi zawodnicy w klasyfikacji generalnej otrzymali dodatkowo puchary oraz atrakcyjne nagrody. Ponadto wśród wszystkich uczestników rozlosowano pięć tabletów.

Organizatorami zawodów było: Miasto Gdańsk, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Patronat Honorowy nad zawodami sprawował Jerzy Telak, prezes Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 


 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku jako administrator Kąpielisk Morskich, Pływalni Krytej, Mariny oraz przystani wodnych jest inicjatorem licznych akcji prospołecznych i profilaktycznych promujących m.in. bezpieczny wypoczynek i rekreację nad wodą. Angażujemy się w podwyższanie kwalifikacji ratowników wodnych poprzez współorganizację szkoleń, ćwiczeń oraz współpracy z różnymi służbami ratunkowymi. Aktywizujemy oraz wspieramy integrację środowisk specjalistycznych grup ratownictwa.

Komentarze