Radosław Kowalczyk już na lądzie

0
797

 

Polski żeglarz, który po wypadku na oceanie w trakcie regat Mini Transat, w nocy z 2 na 3 listopada, musiał ewakuować się ze swojego Mini, bezpiecznie dotarł do portu w Las Palmas, gdzie znajduje się pod opieka przyjaciół. Jutro, 6 listopada, wraca do Polski.

20 regaty Mini Transat, drugie w karierze Kowalczyka, okazały się pechowe. Po niecałych trzech dobach od startu drugiego etapu wyścigu, z Arrecife na Lanzarote do Pointe-a-Pitre na Gwadelupie, w nocy, przy silnym wietrze i sporej fali, polski jacht CALBUD 894 zderzył się z niezidentyfikowanym obiektem pływającym. Uderzenie spowodowało utratę jednej płetwy sterowej oraz wyrwanie dziury w tylnej części jachtu. Szybki napływ wody do środka zmusił żeglarza do wezwania pomocy, której udzielili mu najbliższy zawodnik, Sébastien Pébelier, jacht asystujący regatom, Teranga, oraz tankowiec Maersk Meditareeanen.

 

Po niełatwej ewakuacji z jachtu CALBUD na jacht Teranga oraz równie trudnym przejściu na pokład tankowca, Radosław Kowalczyk może mówić, że miał wiele szczęścia. Akcja ratunkowa została przeprowadzona sprawnie, ale wiele jej elementów zależało od samego żeglarza i jego zimnej krwi. „Cieszę się, że żyję” – komentował sytuację Kowalczyk, który zdążył zabrać z jachtu jedynie torbę ewakuacyjną z dokumentami i radiem UKF. „Miałem na to około 20 sekund” – relacjonował w rozmowie ze swoim zespołem, CALBUD Team.

 

Minionej nocy statek Maersk Meditareeanen, na pokładzie którego, po akcji ratunkowej, znalazł się Kowalczyk, dopłynął do portu w Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich. „Statek rzucił kotwicę na redzie Las Palmas o północy, ale na stałym lądzie znalazłem się dopiero nad ranem” – mówi Kowalczyk. „Chciałbym bardzo podziękować kapitanowi Valery’emu Gradovowi i załodze, że przyjęli mnie na swój statek, zaopiekowali się mną najlepiej jak mogli i robili wszystko, żebym czuł się tam jak u siebie” – dodaje. „Nigdy nie zapomnę ich profesjonalizmu i gościnności”. „Dziękuję też moim sponsorom, partnerom, rodzinie, przyjaciołom i kibicom za wszystkie słowa wsparcia, które do mnie dotarły. Znaczą one naprawdę dla mnie bardzo wiele.”

 

Na oceanie pozostał, częściowo zanurzony pod wodą, jacht Kowalczyka. Jednostka, będąca najnowszym jachtem klasy Mini w tegorocznych regatach Mini Transat, najprawdopodobniej jest nie do odzyskania. „Ze względu na miejsce wypadku oraz rodzaj uszkodzeń, jachtu nie da się uratować” – przyznaje Kowalczyk.

„Poświęciłem mu ostatni rok życia, patrzyłem, jak powstaje, najpierw na rysunkach, potem w stoczni. W trakcie kilku sekund musiałem podjąć decyzję, że go zostawiam. Była to jedna z najtrudniejszych chwil w moim życiu. Ale właśnie o życie walczyłem. Nie miałem wyboru. Kiedy patrzyłem na niego już z pokładu statku, dziób unosił się nad wodą, a kokpit i rufa były pod powierzchnią. To rejon intensywnego ruchu żeglugowego, więc możliwe jest, że jeżeli fale i wiatr go nie zatopią, zrobi to przypadkowy kontakt z jakimś statkiem. Muszę pogodzić się z tym, że nie ma szans na jego odzyskanie.”

Milka Jung

Komentarze