Puchar Korsarza zostaje w kraju

0
574

W sobotę o 11.15 wystartowały regaty o legendarne trofeum Korsarza, najstarszego pływającego jachtu regatowego należącego do Polskiego Klubu Morskiego. Tegoroczna edycja wypadła bardzo dobrze i mamy nadzieję, że powtórzy sukces pierwszej, która na Pomorskiej Gali Żeglarskiej wygrała w kategorii Impreza Turystyczna 2012 roku.

Regaty o Puchar Korsarza nawiązują do sukcesu kapitana Tadeusza Prechitki, który na jachcie „Korsarz” zwyciężył w przedolimpijskich regatach w Kilonii w 1936 roku, zdobywając Złoty Kompas Kapitański. W ubiegłym roku inauguracyjna edycja zakończyła się wygraną Sergieja Pawlenki na jachcie „Błagodarność”.

W regatach wystartowało 21 jachtów, trasa wytyczona została na wprost od molo w Brzeźnie, przez trzy pławy, które trzeba było ominąć prawą burtą. Dość duże zafalowanie na zatoce i silny wiatr sprawiły, że nie obyło się bez strat – miała miejsce kolizja ze startującym w regatach Gdynia Sailing Days jachtem klasy Optymist, a także na jachcie Filmar IV, liderze PBP w klasie Open, doszło do awarii salingów oraz rozdarcia genuy, w wyniku czego załoga musiała wycofać się z dalszego udziału w regatach.

Zwycięzca, Jerzy Jankowski z s/y „Eljacht”, pokonał trasę wyścigu w ciągu 5 godzin i 7 minut. Drugie miejsce zajął Jacek Zieliński na jachcie „Quick Livener”, zaś trzecie Andrzej Mielicki na „Panacee”. W klasie Open zwyciężył Siergiej Pawlenko na s/y „Błogodarność II”, drugie zajął Jerzy Brezdeń na s/y „Kapitan II”, trzecie Janusz Lessnau na s/y „Clan”.

Współorganizatorem regat jest Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski.