Przez Pacyfik na replice Kon-Tiki

0
664

Norweg chce przeżyć taką przygodę, jak jego rodak Thor Heyerdahl – na tratwie Kon-Tiki II zamierza popłynąć z Ameryki południowej do Polinezji.

Turgeyr Higraff, norweski żeglarz, przygotowuje wyprawę przez Pacyfik na setną rocznicę urodzin Thora Heyerdahla, który przepłynął Ocean Spokojny na tratwie Kon-Tiki.

W 1947 roku Heyerdahl pokonał trasę z Ameryki Południowej do Polinezji aby udowodnić, że kolonizacja tych wysp przez mieszkańców Ameryki Południowej była możliwa w czasach prekolumbijskich.

Higraff chce powtórzyć ten wyczyn, płynąc na tratwie podobnej do Kon-Tiki. W tym celu kompletuje załogę z kilku krajów. Wyruszy z Chile, by dotrzeć do Polinezji (podróż może nawet potrwać miesiące). Podobnie jak jej pierwowzór, Kon- Tiki II będzie miała kwadratowy żagiel.

Turgeyr Higraff, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, będzie posiadał sprzęt elektroniczny do łączności satelitarnej, który wymaga generatora na pokładzie, jednak jeszcze nie wiadomo, czy będzie to generator ekologiczny, czy diesel.

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.solovela.net 

Komentarze