Przegląd filmów żeglarskich

0
871

Druga edycja Przeglądu Filmów Żeglarskich JachtFilm odbędzie się w dniach 24-25 listopada w warszawskim kinie „Wisła”. Przed rokiem zaprezentowano 14 filmów. Impreza spotkała się z doskonałym przyjęciem widzów. Czy druga edycja przeglądu, z całkiem innym zestawem tytułów spod znaku wiatru, wody i żagli, zaciekawi równie mocno? Warto się przekonać…

Wśród kilkunastu filmów związanych z polskim i światowym żeglarstwem znajdzie się obraz Michała Dąbrowskiego „Karol Olgierd Borchardt – Kapitan własnej duszy”. Borchardt opowiada w filmie między innymi o tym, jak z powodów zdrowotnych nie dostał się za pierwszym razem do szkoły morskiej, i dopiero rok później, za osobistym wstawiennictwem generała Mariusza Zaruskiego, otrzymał indeks. „Kapitan własnej duszy” to także film o historii portu w Gdyni i marzeniach o morskiej potędze kraju. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 1974 roku i dopiero rok temu, po wielu latach przerwy, zostały ukończone.

Zobaczymy też opowieść „Jachtem donikąd” o tragicznej historii „Raczyńskiego II”. W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do atlantyckich regat samotników OSTAR. Konstruktorem i sternikiem miał być Czesław Gogołkiewicz. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem.

Nostalgiczny, przepełniony wspomnieniami obraz „Nie obawiaj się być szczęśliwym” Heleny Borlik, pokaże Ludomira Mączkę przed kolejną wyprawą. Na przystani w Szczecinie Ludek z pomocą przyjaciół ceruje żagle, liczy suszone kiełbasy i grając w szachy pije swoją jerba mate. Świadomy upływającego czasu, opowiada o kończącym się powoli życiu na jachcie, o swojej ukochanej „Marii”, która jest jego domem, żoną i kochanką. Czasem ją zostawiał, ale nigdy nie zdradził.

Zobaczymy też film z 1973 roku zrealizowany podczas rejsu na Ocean Południowy i do Antarktyki dwóch młodych Francuzów na jachcie „Damien”. Kamerę i zapas taśm Gérard Janichon i Jérome Poncet otrzymali przed podróżą w podarunku od Bernarda Moitessiera, słynnego francuskiego żeglarza i autora książek. Miłośników zimnych mórz i gór lodowych zainteresuje film „Berserk w Antarktyce” opowiadający o Jarle Andhøy, bezkompromisowym norweskim żeglarzu i wagabundzie.

Należy koniecznie wspomnieć o filmie z 1966 roku o wyprawie jachtu Śmiały. Wyprawa miała charakter żeglarsko – naukowy, a w załodze jachtu prowadzonego pod komendą kapitana Bolesława Kowalskiego byli między innymi: Ludomir Mączka, Jerzy Knabe, Krzysztof Baranowski. Film, zrealizowany z archiwalnych materiałów nakręconych przez załogę jachtu rozpoczyna się słowami kapitana B. Kowalskiego: „Ze znalezionych w piwnicy odcinków taśmy filmowej, mój syn Piotr, odtworzył znaczący fragment mojego życia sprzed 40 lat i podarował mi go z okazji moich 78 urodzin”.

Projekcjom filmów będą towarzyszyć zapowiedzi i gawędy prowadzących. Gospodarzami jak rok temu będą redaktor Andrzej Radomiński i kpt. Janusz Zbierajewski. Zaplanowano konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami. Współorganizatorem Przeglądu jest Kino Wisła w Warszawie. Partnerami i fundatorami nagród dla uczestników są: Polski Związek Żeglarski, Magazyn Wiatr, Żagle, Henri Lloyd, Delphia Yachts, serwis Dobre Wiatry, Buff, Tawerna Korsarz, restauracja Babooshka, Port Nieporęt, Pogodynka.pl, armator żaglowca „Fryderyk Chopin”, Polska Telewizja TVR oraz Travel Channel. Partnerem lotniczym jest Eurolot. Partnerem radiowym imprezy jest Radio Plus. Szczegółowy program Przeglądu, opisy filmów, oraz informacje o biletach na stronie www.jachtfilm.pl. Zapraszamy.

Komentarze