Powstały pierwsze szczecińskie zakątki

0
544

Zakończyła się już budowa pierwszych czterech miejsc postojowych dla jachtów oraz innych niewielkich jednostek rekreacyjnych (kajaków, łodzi wędkarskich itp.) w rejonie Jeziora Dąbie. Zakątki wodne “Kwadrat“, “Głębia“ i “Orły“, usytuowane zostały wzdłuż pięknej rzeki Święta, a “Wydrnik” na dobrze znanym wielu szczecińskim wodniakom uroczym Kanale Krętego Węża łączącym zatokę na południowo zachodnim skraju dużego Jeziora Dąbie ze Świętą. Każdy z tych zakątków posiada drewniany pomost cumowniczy umożliwiający bezpieczny postój, wygodny trap prowadzący do częściowo zadaszonego tarasu z ławeczkami, stołami i toaletą.

Na zlecenie Urzędu Miasta Szczecin zaprojektował je doświadczony architekt i kpt. jachtowy Zbigniew Andruszkiewicz, a zbudowała w kilku ostatnich jesiennych miesiącach, (po zakończeniu się sezonu lęgowego ptaków),  policka firma – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe “LIK-BUD”. O tym, że zakątki prezentują się świetnie, świadczą zdjęcia właśnie udostępnione nam przez Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta.

obraz nr 2

Warto przypomnieć, że z prośbą o wsparcie koncepcji zbudowania całej sieci takich zakątków jachtowych, pełniących dla wodniaków podobną funkcję jak kempingi leśne dla podróżujących samochodami, Klub Kapitanów Jachtowych zwrócił się pisemnie do prezydenta Szczecina przed pięcioma laty, w dniu 16 listopada 2009 roku. Prezydent Piotr Krzystek nie tylko zaakceptował ten pomysł, lecz nadał sprawie bieg zgodny z obowiązującymi procedurami administracyjnymi. Trochę to niestety trwało, ale dziś wszyscy zaangażowani w realizację tego projektu mają prawo do satysfakcji. Cztery zakątki wodne,  zbudowane kosztem 1.327 tys. zł, przy unijnym wsparciu w wysokości 822 tys. zł z Regionalnego Programu Województwa Zachodniopomorskiego, stały się faktem.

obraz nr 3

Co dziś szczególnie cieszy, w podpisanym przed kilkoma dniami przez większość nowo wybranych radnych Drugim Porozumieniu Programowym dla Szczecina, zawierającym zestawienie zaakceptowanych najważniejszych zadań na lata 2014 – 2020, obok zadania nazwanego “Projekt Wodna Brama Europy – rozwój turystyki wodnej w oparciu o Port Jachtowy Szczecin i potencjał szlaków wodnych zachodniej Europy”, znalazł się zapis o zadaniu “Mare Dambiensis – kontynuowanie inwestycji “Zakątki” żeglarskie wraz z kreacją produktu turystycznego Mare Dambiensis”. Jestem przekonany, że także pozostali szczecińscy radni, którzy nie złożyli swoich podpisów pod tym dokumentem, będą również życzliwie wspierali proces dalszej poprawy infrastruktury wodniackiej miasta.

Zygmunt Kowalski

Komentarze