Porty Wysp Kanaryjskich

0
1046

Bezmiar morza, zapach soli i delikatny powiew atlantyckiej bryzy dają poczucie wolności i spełnienia. Wrażenia te stają się jeszcze intensywniejsze podczas dalekiej wyprawy jachtem. Bez względu na to, czy korzystamy z siły wiatru, czy też ze wspomagania silnikiem, pływanie jachtem jest niezwykłym przeżyciem… /Wyspy Kanaryjskie, 21 lipca 2016 r./

Na Wyspach Kanaryjskich przygoda ta smakuje jeszcze lepiej, a to ze względu na wyjątkowy klimat morski. Umiarkowane, występujące przez cały rok temperatury sprawiają, że Wyspy uważane są za „miejsce o najlepszym na świecie klimacie”. Dzięki występującym w regionie pasatom, stałym ciepłym wiatrom o umiarkowanej sile, każde wyjście w morze staje się niezwykle przyjemnym i niezapomnianym doświadczeniem. 

Żeglowanie pomiędzy wszystkimi siedmioma wyspami archipelagu daje możliwość poznania linii brzegowej Kanarów z nieco odmiennej perspektywy. Po wypłynięciu na kilka mil w morze, oczom ukazuje się najwyższy szczyt Hiszpanii – wulkan Teide, dominujący nad jednym
z czterech znajdujących się na archipelagu parków narodowych. Wznosi się on na wysokość 3.700 metrów i za dnia pełni rolę naturalnej, wskazującej drogę na archipelag, latarni morskiej.

Malownicze turkusowe wody okalające wyspy oraz rozsiane wzdłuż wybrzeża cudowne plaże, zachęcają gości do zrzucenia kotwicy i kąpieli w pobliżu pozostałości prastarych podwodnych wulkanów. Widoczne na lądzie niezwykłe krajobrazy oraz potężne wulkaniczne szczyty uwodzą żeglarzy i zachęcają, by, wykorzystując fale oraz wypełniające żagle pasaty, skierować łodzie do brzegu. Za sprawą niezwykłej biologicznej różnorodności wysp, urozmaiconych krajobrazów i licznych formacji geologicznych, archipelag został uznany za rezerwat biosfery i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Strategiczna lokalizacja i występowanie korzystnych wiatrów międzyzwrotnikowych sprawiło, że Wyspy Kanaryjskie pochwalić się mogą bogatymi i długimi tradycjami żeglarskimi. Przez setki lat żeglarze korzystali z archipelagu jak z bazy umożliwiającej pokonanie oceanu
z wykorzystaniem wyłącznie siły wiatru. Wyspy od zawsze były portem, do którego zawijano podczas transatlantyckich podróży. Archipelag odwiedził nawet Krzysztof Kolumb udający się na poszukiwanie Nowego Świata. Dzisiaj do portów na Wyspach Kanaryjskich zawijają uczestnicy licznych zawodów żeglarskich i regat, gdzie mogą odnowić zapasy oraz wykonać wszelkie niezbędne naprawy.

Bogate tradycje żeglarskie

Za sprawą bogatych tradycji żeglarskich, archipelag stał się popularny wśród znanych w świecie sportu postaci. W nowoczesnych obiektach rozsianych wzdłuż linii brzegowej trenowało wielu medalistów olimpijskich, rywalizujących w dyscyplinach wodnych o wszystkich poziomach trudności.

Żeglowanie na łodziach klasy Finn, 470, Flying Dutchman, Soling, Tornado, Star, Laser oraz Vela Latina jest rozrywką, która cieszy się na Wyspach dużą popularnością. Liczne szkółki żeglarskie pozwalają nauczyć się żeglowania od podstaw lub udoskonalić posiadane już umiejętności. 

Obserwowanie wielorybów, delfinów i morświnów w ich naturalnym środowisku

Tuż u wybrzeży Wysp Kanaryjskich spotkać można wiele gatunków zwierząt morskich – do najczęściej występujących należą grindwale krótkopłetwe, delfiny butelkonose, humbaki, a także ogromne żółwie. Wyjątkowy spektakl, w którym główną rolę odgrywa bogata fauna archipelagu, może być obserwowany o dowolnej porze roku. Ze względu na sprzyjający klimat, wiele gatunków uczyniło z archipelagu całoroczną siedzibę, dzięki czemu Wyspy uznawane są za najlepsze miejsce w Europie do obserwowania morskich zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Wieloryby można obserwować podczas rejsów odbywających się na charakterystycznych niebieskich łodziach „Barco Azul”, których kapitanowie przestrzegają surowych reguł, pilnując, aby walenie zamieszkujące wody wokół Wysp Kanaryjskich nie były niepokojone i stresowane.

 

Bezpieczne porty

Na wszystkich siedmiu wyspach znajdują się liczne, w pełni wyposażone mariny, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie centrów usługowych. Komfortowe i atrakcyjne porty Wysp Kanaryjskich są miejscem, w którym zdecydowanie warto zacumować tego lata.
Lanzarote

Marina Puerto Calero: oaza spokoju i bezpieczeństwa na południowym krańcu Lanzarote. Oferuje wszystkie usługi, których mogą potrzebować zarówno łodzie, jak i ich pasażerowie – od napraw szkutniczych, przez magazyny i luksusowe apartamenty, aż po restauracje i dostęp do Internetu. Wokół portu usytuowane są liczne sklepy żeglarskie. W marinie znajduje się 446 stanowisk zdolnych pomieścić łodzie o długości od 8 do 75 metrów. Na wyposażeniu portu znajduje się również dźwig bramowy
o nośności 100 ton. Przewidywalne wiatry wiejące w rejonie Puerto Calero oraz przejrzysta woda stanowią doskonałe warunki do stawiania pierwszych kroków w dziedzinie sportów wodnych. Dzięki pobliskim centrom handlowym i hotelom, okolica ta jest również idealnym miejscem wypoczynku i relaksu. Całodobowy monitoring oraz przechowalnia bagażu umożliwiają korzystanie z wszystkich atrakcji regionu zarówno w dzień, jak i w nocy bez obaw o bezpieczeństwo.

Fuerteventura

Marina El Castillo: położona w miejscowości Caleta de Fuste, na wschodnim wybrzeżu wyspy, jest oddalona o niecałe dziesięć minut drogi od Puerto del Rosario oraz lotniska Fuerteventura. 100 stanowisk o maksymalnym zanurzeniu do pięciu metrów pozwala przyjąć łodzie o długości dochodzącej do 16 metrów. W bezpośrednim sąsiedztwie mariny można uprawiać wszystkie rodzaje sportów wodnych: od szaleństwa na wypożyczonym skuterze wodnym, przez nurkowanie, aż po wyprawy na pokładzie łodzi podwodnej. Port oferuje toalety i prysznice, jak również suchy dok, żuraw do łodzi i dźwig bramowy pozwalający na wykonanie niezbędnych prac obsługowych. Dostępna przez całą dobę pomoc we wprowadzaniu i wyprowadzaniu łodzi z miejsc postojowych w połączeniu z 24-godzinnym monitoringiem, sprawia, że postój w Caleta de Fuste jest bezpieczny i komfortowy. Dzięki temu turyści bez przeszkód mogą skupić się na delektowaniu klimatem i wodami wyspy Fuerteventura.

Gran Canaria

Marina Pasito Blanco: posiada 388 stanowisk przeznaczonych dla łodzi o długości do 40 metrów. Położona w bezpośrednim sąsiedztwie popularnej, turystycznej miejscowości Maspalomas, na południu wyspy Gran Canaria. Oferuje swoim gościom szeroki zakres niezbędnych usług i towarów – serwis naprawczy, 70-tonowy dźwig bramowy, a także 24-godzinny monitoring. Tuż obok mariny usytuowane są liczne supermarkety, pralniei kawiarnie.

Teneryfa

Puerto Deportivo Los Gigantes: port, znajdujący się tuż obok jednego z najczęściej fotografowanych punktów na Teneryfie – klifu Los Gigantes – pochwalić się może jednym z najkorzystniejszych mikroklimatów na wyspie. Na turystów i żeglarzy czeka pełna gama rozrywek wodnych odpowiadających wszelkim potrzebom i oczekiwaniom. Do najpopularniejszych należą: wędkarstwo sportowe, nurkowanie, narciarstwo wodne i kajakarstwo, a także obserwowanie wielorybów – jedna z największych atrakcji turystyki rodzinnej. Ta część wybrzeża Teneryfy uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych – spektakularne, pionowe ściany skalne wybijają się wprost z wód Atlantyku, tworząc zapierające dech w piersiach klify o wysokości od 300 do ponad 600 metrów. Nieopodal rozciąga się Park Krajobrazowy Teno, idealne miejsce do odkrywania bogactwa lokalnej flory i fauny oraz odbywania pieszych wędrówek.

La Gomera

Marina La Gomera: największy port na wyspie La Gomera, zlokalizowany na jej wschodnim krańcu, tuż obok stolicy San Sebastián. Oferuje stanowiska dla 335 łodzi  o długości do 20 metrów. Do dostępnych w porcie udogodnień należą: stacja benzynowa, monitoring, punkt informacji pogodowej oraz supermarket. Głębokość mariny waha się od ośmiu do dziesięciu metrów. Jej lokalizacja tuż obok centrum miasta sprawia, że jest idealnym miejscem na uzupełnienie zapasów przed ponownym wypłynięciem w rejs.

 

La Palma

Marina Puerto de Tazacorte: owa przyjazna dla rodzin marina znajduje się w pięknym, zapewniającym naturalne schronienie zakątku w zachodniej części wyspy. Oferuje gościom usługi warsztatu mechanicznego, bezpłatne WiFi oraz pralnię. Na 341 stanowiskach mogą cumować łodzie o długości do 20 metrów oraz o zanurzeniu do trzech metrów. Marina jest wyposażona w 50-tonony dźwig bramowy, podnośnik do łodzi oraz sklep z artykułami żeglarskimi. Na jej terenie działa również centrum nurkowe, korzystające z dobrodziejstw panującego tam przez cały rok umiarkowanego klimatu. Zachód słońca podziwiany z pokładu zacumowanej w marinie łodzi, czy też kolacja serwowana w przytulnej restauracji pod nocnym niebem La Palmy, to tylko niektóre z niezapomnianych wrażeń, na które mogą liczyć odwiedzający port goście.

El Hierro

Marina Puerto de la Estaca: choć jest to port o charakterze turystyczno-handlowym, posiada 250-metrowe nabrzeże oferujące 120 stanowisk do cumowania. Mogą one przyjmować jachty rekreacyjne o długości do 30 metrów i zanurzeniu do 6,5 metra. Marina jest wyposażona w ruchomą rampę, 40-tonony dźwig bramowy, podnośnik do łodzi oraz suchy dok. La Estaca jest jedynym miejscem na wyspie, w którym mogą cumować statki pasażerskie. Należy o tym pamiętać podczas zbliżania się do nabrzeża, na którym zlokalizowano rozległe centrum handlowe.

 

/Promotur Turismo de Canarias/

Śledź Wyspy Kanaryjskie w sieciach społecznościowych!

Wyspy Kanaryjskie – http://www.hellocanaryislands.com/

 

Komentarze