Polacy w wyścigach medalowych Europejskiej Ligi Mistrzów

0
392

Dziś w Medemblik odbyły się decydujące wyścigi serii finałowej Europejskiej Ligi Mistrzów – Delta Lloyd Regatta. Dobrą passę podtrzymali reprezentanci Polski dzięki czemu w jutrzejszych wyścigach medalowych zobaczymy czworo z nich.

Najlepiej jak zwykle radzą sobie zawodnicy windsurfingowej klasy RS:X.  Niestety choroba zmogła naszego medalistę olimpijskiego Przemysława Mairczyńskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team), który nie wystartował dziś w żadnym wyścigu. Mimo trzech dyskwalifikacji popularny „Pont” i tak zdołał awansować do wyścigu medalowego (!) spadając zaledwie na szóste miejsce. Godnie zastąpił go za to młody mistrz Polski Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który awansował na trzecią pozycję. Czy w jutrzejszym biegu medalowym zobaczymy obu reprezentantów Polski będzie wiadomo rano, gdy Przemek wraz z trenerem kadry Pawłem Kowalskim ocenią stan zdrowia zawodnika. Na pewno o utrzymanie miejsca na podium walczyć będzie Tarnowski.

Pewny awans do fazy medalowej uzyskała wśród pań zawodniczka YKP Warszawa Kamila Smektała. Mimo nieco słabszych wyścigów  w dniu dzisiejszym przewaga uzyskana we wcześniejszych biegach pozwoliła utrzymać jej piątą pozycję. Niewiele dalej, bo na ósmej pozycji sklasyfikowana jest Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Nie wystarczyło to jednak do awansu do Medal Race, gdyż zasady rozgrywania EUROSAF Champions Sailing Cup dopuszczają do tego najważniejszego wyścigu tylko sześciu uczestników w każdej klasie, a nie jak to było w przypadku pucharu świata dziesięciu.

Równie dobrze w klasie Finn żegluje Piotr Kula (BTŻ Biskupiec), który do wyścigu medalowego awansował na czwartej pozycji z minimalną stratą do drugiego w klasyfikacji Caleba Paine’a z USA. Poza zasięgiem wydaje się być reprezentant gospodarzy Jan Pieter Postma. Kula staje przed szansą wskoczenia na „pudło” jednych z najważniejszych regat w sezonie.

W klasie Laser Kacprowi Ziemińskiemu (SEJK Pogoń Szczecin) nieco zabrakło, aby awansować do strefy medalowej. Mimo dobrych wyścigów Kacper uplasował się na dziewiątej pozycji i w dniu jutrzejszym wystartuje w wyścigu pocieszenia o pozycje 7-25.

Jutrzejsze wyścigi medalowe rozpoczynają się o godzinie 11.00 rywalizacją w klasie RS:X.

 

Wyniki dostępne na stronie regat http://www.deltalloydregatta.org

Na relację zapraszamy na stronę PZŻ http://www.pya.org.pl oraz facebook https://www.facebook.com/polsailing

Fot. Materiały prasowe organizatora © Sander van der Borch

W uzupełnieniu informacji prasowej wypowiedź telefoniczna Przemysława Miarczyńskiego dosłownie sprzed kilu minut:

„Pogoda nas nie rozpieszcza. Średnia temperatura powietrza w trakcie wyścigów to 8 stponi celcjusza i padający na zmianę deszcz i grad. Postanowiłem wycofać się z wyścigów, ponieważ najwazniejsza impreza sezonu, czyli mistrzostwa Europy jeszcze przede mną, a nie mogę pozwolić sobię na chorobę i zbyt długą przerwę w treningach” – powiedział w rozmowie telefonicznej Miarczyński.
 

Komentarze