Podwójnie potrójny zwycięzca

0
664

Wild Oats XI Roberta Oatleya został ogłoszony dzisiejszego ranka ogólnym zwycięzcą 68. Regat Rolex Sydney Hobart. Stało się oczywiste, że żaden z jachtów, które wciąż płyną nie osiągną lepszego rezultatu niż ustanowiony przez 30-metrową łódkę. Wild Oats XI powtórzyła tym samym swój historyczny wyczyn z 2005 roku, kiedy to zgarnęła wszystkie trzy nagrody: dla pierwszego jachtu przekraczającego linię mety, ogólnego zwycięzcy po zastosowaniu przeliczników, oraz jachtu ustanawiającego rekord wyścigu.

Oprócz jachtu Rani w pierwszych regatach, Wild Oats XI jest jedynym jachtem, który kiedykolwiek osiągnął tak imponujący wynik. Dodatkowo zrobił to już drugi raz. Bob Oatley był pod wrażeniem: „Głównym celem było osiągnięcie najlepszego czasu. Uzyskanie tytułu zwycięzcy po zastosowaniu przeliczników było fantastycznym bonusem. Ale pobicie rekordu stało się naprawdę wisienką na torcie”.

Do godziny 15.00 czasu australijskiego 29 grudnia, 13 jachtów dotarło do mety w Hobart, w tym dwa pochodzące z zapisów międzynarodowych: KLC Bengal z Japonii i Ambersail z Litwy. Zeszłoroczny zwycięzca, Loki, jak dotąd jest najbliżej rezultatów Wild Oats XI. Dalej plasuje się Black Jack, który przybył około godziny przed Lokim. Na czwartym jest Jazz Chrisa Bulla.

Największe szanse na dotarcie do mety przed świtem ma jacht Spokój.

Do tej pory zrezygnowało pięć jachtów, a 58 kontynuuje wyścig, przed nimi trudny wieczór. Od zawietrznej przy północno-wschodnim wybrzeżu Tasmanii spodziewane są silne wiatry. W połowie wschodniego wybrzeża Tasmanii pojawiają się trzymetrowe sztormowe fale i wieje 26-36 S, SE. Takie warunki zapowiadane są również na 30 grudnia.

 

Więcej na http://rolexsydneyhobart.com/

 

Fot. Rolex Sydney Hobart Race/ Daniel Forster/ Carlo Borlenghi

Źródło: http://www.regattanews.com

Komentarze