Podsumowanie regat o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej 2012

0
742

Zakończyły się 61. regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej 2012, na trasie Gdynia – Sopot – Gdańsk – Gdynia, którą jako pierwszy opłynął w czasie 1,2 godziny katamaran „Oiler” prowadzony przez Roberta Kresło. Za nim linię mety przekroczył „Exploder ex one” prowadzony przez Jakuba Kopyłowicza. Jako trzeci na metę wszedł jacht bez nazwy, rozpoznawany jako numer 888, prowadzony przez Piotra Baryżewskiego. W tym roku pogoda żeglarzy nie rozpieszczała, od ładnej pogody z przebłyskami słońca do deszczu, który przyszedł nad Zatokę gdy pierwsi żeglarze zbliżali się do Gdańska. Żeglarze na pewno zadowoleni z wiatru, który tężał od momentu kiedy zawodnicy wychodzili z portu na linię startu. M.in. podążali wraz ze swoimi załogami Roman Paszke, Mateusz Kusznierewicz, Sergiej Pawlenko, Przemek Tarnacki, a także na s/y „Panacea”. Pomorska Młodzieżowa Reprezentacja – prowadzona przez trenera kadry olimpijskiej z Olimpiady w Barcelonie z 1992 roku, Leszka Dubiele, który przygotowuje młodych żeglarzy do przyszłorocznych regat Tall Ship Races 2013. Do załogi, która startowała w tych regatach dołączyli: młody żeglarz z Pucka Alek Czubachowski i Olimpia Dębska, wnuczka brata kpt. Władysława Wagnera, którego uwieczniono w tym roku tablicą umieszczoną jako pierwszą w otwartej Alei Żeglarstwa Polskiego w Basenie Jachtowym w Gdyni.

Żeglarzom podczas startu i na trasie towarzyszył s/y Zawisza Czarny, flagowy żaglowiec Związku Harcerstwa Polskiego a tym razem jako flagowy żaglowiec regat. Na pokładzie wypłynęli dziennikarze z nestorem polskiego dziennikarstwa morskiego, Bohdanem Sienkiewiczem; ekipy telewizyjne oraz zaproszeni goście z prezesem Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusławem Witkowskim, dyrektorem sportowym Polskiego Związku Żeglarskiego Tomaszem Chamerą, Burmistrzem Miasta Puck Markem Ritzem. O godzinie 17.00 w odświętnie wysprzątanym hangarze YK Stal rozpoczęła się ceremonia zakończenia regat Sailor’s Party, które zapoczątkował występ zespołu Atlantyda a do zaproszonych gości dołączyła Joanna Zielińska pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka do spraw kultury i sportu, która wraz z Prezesem POZZ Bogusławem Witkowskim i Prezesem Laboratoria Medyczne Bruss grupa Alab, Maciejem Brus sponsorem regat dekorowali zwycięzców na zakończeniu.

 Dnia następnego odbyły się regaty klasy Timberland Nautica 450. W słońcu i szkwalistym wietrze udało się rozegrać 3 wyścigi. Nie obyło się także bez kilku wywrotek.

– To był świetny dzień na zakończenie sezonu. Zajęliśmy co prawda 4 miejsce, ale za to pobiliśmy nasz osobisty rekord prędkości, wczoraj podczas błękitnej Wstęgi było to 14,4 węzła, ale od dziś jest to 15! – mówi rozpromieniony Piotr Rasiński z jachtu POL 48.

Zwycięzcą regat Zakończenia Sezonu Nautica 450 została załoga Jakub Klimek/Marcin Mikulski. Ta sama załoga tryumfowała również w BWZG, finiszując we Wstędze jako 14 jednostka w klasyfikacji generalnej, 6  jednokadłubowiec i pierwsza mieczówka. 

1

Komentarze