Piękne żaglowce – „Wodowanie” przy Wałach Chrobrego

0
737

Najpiękniejsze są pod pełnymi żaglami, na pełnym morzu, ale i w portach wzbudzają zachwyt i są chętnie zwiedzane. Taka kolejna gratka dla miłośników wielkich żagli i żaglowców będzie właśnie w najbliższych dniach – od piątku do niedzieli 18-20 bm. – w Szczecinie,  gdzie przy Wałach Chrobrego będzie cumował nasz szkolny i morski „Ambasador Szczecina”, czyli znany w całym świecie żaglowiec „Dar Młodzieży”. 

Fregata zostanie oficjalnie powitana przy nabrzeżu w piątek rano ok. godz.10.00, a potem będzie można ją bezpłatnie zwiedzać przez wszystkie dni postoju przy Wałach Chrobrego: w piątek w godz. 13.00-18.00, oraz w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-12.00, a także 13.00-18.00. Morski Szczecin zaprasza wszystkich chętnych zarówno na powitanie żaglowca jak i do zwiedzania, szczególnie dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Edukacji Morskiej.

 
To jeszcze nie wszystko – także w piątek 18 bm. o godz. 13.00 na pokładzie żaglowca odbędzie się uroczystość wodowania albumu „Żaglowce w Szczecinie”, autorstwa znanego fotografika, globtrotera, dziennikarza, rybaka dalekomorskiego i człowieka morza –  Marka Czasnojcia.  Od 45 lat fotografuje on morze, żaglowce oraz wielkie wydarzenia żeglarskie,  a w ostatnim albumie sięgnął też do przedwojennych fotografii, dawnych rycin, malarstwa oraz do swoich współczesnych zdjęć i stworzył bogate archiwum szczecińskich wizyt wielkich i mniejszych jednostek pod żaglami. To już zresztą drugie wydanie albumu, uzupełnione o niezapomniany szczeciński finał regat The Tall Ships Races’2013. Matką chrzestną albumu będzie Elżbieta Malanowska, a uroczystość poprowadzi żeglarka i dziennikarka Mira Urbaniak. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich miłosników żagli oraz dobrej fotografii.
 
Trzymasztowa fregata szkoleniowa „Dar Młodzieży” – dł. 109 m, pow. żagli ok. 3 tys. m kw. – to jeden z najpiękniejszych i największych żaglowców świata, zbudowany w Stoczni Gdańskiej w 1981 roku, w serii słynnych „choreniówek”. Od 1982 roku pływa po morzach i oceanach świata sławiąc Polskę i biało-czerwoną. Do końca 2012 roku odbył 174 podróże morskie oraz 623 razy zawinął do portów całego świata. Armatorem żaglowca jest Akademia Morska w Gdyni, na jego pokładzie wielokrotnie odbywali też praktyki studenci szczecińskiej WSM i AM (m.in. w rejsie dookoła świata), a także słuchacze średnich szkół morskich z Pomorza Zachodniego (ze Szczecina, Świnoujścia, Kołobrzegu i Darłowa). Praktycznie corocznie żaglowiec wizytuje też Szczecin – jak tym razem – w tym także czasem z młodzieżową „tolszipową” reprezentacją naszego miasta na pokładzie. Przy zwiedzaniu żaglowca warto zwrócić uwagę, że na bezanmaszcie umieszczony jest na stałe herb Szczecina (odpowiednio na fokmaszcie i grotmaszcie są herby Gdyni i Gdańska). Jako „Ambasador Szczecina” podnosi też podczas żeglugi i podczas parad dwa żagle z naszym Gryfem, ufundowane przez miasto Szczecin…
 
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
 
Na zdjęciach: „Dar Młodzieży” – na pełnym morzu, w Gdyni i w Szczecinie

Komentarze