Otwarcie Filii Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej

0
682

W Gdyni przy ul. Olimpijskiej 5 (GOSiR) otwarto – pierwszą w Polsce filię Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej. Przychodnia ta jest jedyną placówką na Pomorzu powołaną do świadczenia kompleksowych usług dla sportowców, nie tylko tych z naszego regionu, ale również z całej Polski.

Symbolicznego jej otwarcia dokonał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wraz z dyrektorem Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej – dr Hubertem Krysztofiakiem. Na uroczystości obecni byli sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego, były olimpijczyk w szermierce – Adam Krzesiński, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Licznie zgromadzeni goście mieli możliwość obejrzenia wnętrza nowo otwartej placówki oraz mogli uczestniczyć w wykładzie z dziedziny medycyny sportowej, prowadzonego przez specjalistę – dr Huberta Krysztofiaka.

Uroczystości poprzedzone były konferencją prasową, na której dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marek Łucyk i dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej – dr Hubert Krysztofiak odpowiadali na pytania dziennikarzy oraz przybliżyli ideę powstania takiej placówki w Gdyni i wyjaśnili, jakie oczekiwania sportowców spełniać będzie nowo otwarta przychodnia sportowa.  W pierwszej kolejności działalność gdyńskiej przychodni skupi się na wdrażaniu programu profilaktyczno-edukacyjnego skierowanego do młodych mieszkańców Gdyni uprawiających sport, jak również do ich opiekunów i trenerów. Środki na realizację tego programu pochodzą z budżetu miasta Gdyni. Modernizację obiektu przychodni i wyposażenia sfinansowała gmina Gdynia, a sprzęt medyczny kupił COMS.
W pierwszej połowie 2013 r. COMS zamierza ubiegać się o środki w ramach konkursu ogłoszonego przez NFZ z zakresu medycyny sportowej, by świadczyć usługi dla wszystkich ubezpieczonych do 23 lat – uprawiających sport. W kolejnym etapie przychodnia obejmie również opieką reprezentantów kadry narodowej i olimpijskiej. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu państwa.

Obecnie z obiektów sportowych GOSiR-u korzysta ok. 800 uczniów podstawówek, gimnazjów i młodzież. Powstała przychodnia pozwoli zapewnić im opiekę medyczną oraz profesjonalną, na najwyższym poziomie profilaktykę. Dotyczy to również wszystkich pomorskich klubów sportowych w tym żeglarzy, którzy na naszym terenie prezentują żeglarstwo na najwyższym poziomie.

http://www.pozz.org.pl/

Komentarze