Ósme urodziny Jacht Klubu Kamień Pomorski

0
715

Jacht Klub Kamień Pomorski to organizacja, której w Kamieniu Pomorskim, w Polsce czy w Europie nie trzeba nikomu przedstawiać. Dziś obchodzi swoje ósme urodziny.

 

Powstał dokładnie 8 lat temu 2 października 2006 roku. Został założony przez żeglarzy i sympatyków żeglarstwa skupionych wokół Przystani Żeglarskiej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Kamieniu Pomorskim. W swojej krótkiej historii klub ten wprowadził nasze miasto na żeglarskie, europejskie salony. Jacht Klub Kamień Pomorski znany jest przede wszystkim z organizacji prestiżowych imprez żeglarskich. W swojej krótkiej historii organizował takie imprezy jak: Mistrzostwa Polski w klasie Omega, Mistrzostwa Polski w klasie 505, Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO (czyniąc  tej imprezy największe cyklicznie rozgrywane regaty w Europie Wschodniej).

W 2008 roku był organizatorem najbardziej prestiżowych regat rangi mistrzowskiej w kraju – Mistrzostw Polski w Klasach Olimpijskich. Był to pierwszy raz, i jak dotąd jedyny, gdy impreza ta odbyła się poza Województwem Pomorskim. Dwukrotnie organizował regaty rangi Mistrzostw Europy; w 2010 roku – NIVEA Mistrzostwa Europy w Klasie Optimist i w 2014 roku – Mistrzostwa Europy w Klasie Słonka.

W 2013 Klubowi udało się pozyskać następną wspaniałą imprezę- w następnym roku będzie  organizatorem  Mistrzostw Świata w Klasie Optimist!  Jacht Klub organizował również regaty poza Kamieniem Pomorskim: Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Klasie Optimist w Szczecinie, Otwarte Mistrzostwa Polski – Euro Challenger w Formule Windsurfing w Pobierowie, czy Międzyzdrojską Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego. W 2014 roku klub zorganizował pierwsze kamieńskie regaty na morzu – Sputnik Cup zaliczane do Pucharu Bałtyku Południowego. W regatach wystartowały 23 pełnomorskie jachty. Za swoją działalność Jacht Klub Kamień Pomorski otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Najbardziej prestiżowe to: Nagroda Prezesa NIVEA Polska – za wkład w rozwój programu NIVEA Błękitne Żagle, Złota Wstęga i Złoty Żuraw – obie za organizację NIVEA Mistrzostw Europy w Klasie Optimist. Ale Jacht Klub Kamień Pomorski to nie tylko organizator regat. Od samego początku klub stawiał na szkolenie dzieci i młodzieży. Przez klasy Optimist, Laser, 420 przewinęła się przez Jacht Klub ponad setka dzieci. Do dziś Jacht Klub jest posiadaczem jedynego medalu mistrzostw Polski wywalczonego przez zawodnika reprezentującego Klub z Kamienia Pomorskiego (Damian Jaskólski ma ich co prawda kilka, ale jest zawodnikiem SEJK Pogoń Szczecin). Brązowy medal w klasie Laser 4,7 wywalczył w 2011 roku Aleksander Bajko.

Dziś Stowarzyszenie Jacht Klub Kamień Pomorski liczy 35 członków. W większości są to właściciele stacjonujących w kamieńskiej marinie jachtów. Marek Świderski – prezes Jacht Klubu Kamień Pomorski: „To wielki zaszczyt, ale i wielka odpowiedzialność kierować naszym klubem. Skala działalności jaką sobie narzuciliśmy wymaga ogromnego nakładu pracy jak również ogromnych środków finansowych. W ciągu ośmiu lat funkcjonowania pozyskaliśmy na naszą działalność w sumie 2.345.905,66 zł środków finansowych, z czego tylko 407.650,00 zł stanowią środki z dotacji gminy. To raptem 17%. To jednak nie wszystko. Część środków przeznaczonych na regaty była wydana bezpośrednio przez naszych sponsorów. To, lekko licząc, kolejny milion.

Jesteśmy dziś silną organizacją, będącą w stanie przeciwstawić się wielu przeciwnościom i ciągle się rozwijającą. W ubiegłym roku zakupiliśmy pełnomorski jacht. Już za kilka tygodni zakończymy jego remont i zwodujemy go. W tym roku uruchomiliśmy także  sekcję windsurfingu. Pragniemy również położyć szczególny nacisk na edukację morską dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Długofalowy  projekt, z którego jesteśmy bardzo dumni, to rejs Sputnikiem dookoła Ziemi, realizowany przez członków JKKP- Karolinę i Mateusza Stodulskich. Za osiem lat owocnej pracy dziękuję wszystkim członkom i sympatykom i sponsorom Jacht Klubu Kamień Pomorski”.

Tekst: Jkkp, Zdęcia: Marek Wilczek, Rafał Wołosiak, archiwum JKKP

Komentarze