Nominacje do nagrody Żeglarz Roku

0
598

Koniec roku, to okazja do różnych podsumowań, ocen, pochwał, wyróznień i nagród. W Sylwestra przeczytacie w okienku SSI kto, co i za co dostanie Nagrody „REJS ROKU” (w tym nagrodę miesięcznika ŻAGLE).

Kto  dostanie Nagrodę „ŻEGLARZA ROKU” też jeszcze nie wiem, ale przyciśnięty przeze mnie do muru Krzysztof Baranowski uchylił już rąbka tajemnicy, czyli Listę Nominowanych. Jest okazja do pospekulowania, do subiektywnych ocen. Krzysztof przypomina – Nagroda ŻEGLARZ ROKU, to nie nagroda za wyczyn, ale nagroda dla tego, który przygotował najbardziej kuszącą przynętę. Do czego ? Do żeglowania i to bez rozróżniania czy to na żaglowcu, czy na łupince, czy to w podskokach nad wodą.

A tak przy okazji – pamiętajcie, że czekają nas jeszcze emocje związane z  „Nagrodą Teligi” (ale trochę później).

Żyjcie wiecznie !

Don Jorge

_______________________________

Don Jorge,

Nagroda ŻEGLARZ  ROKU przyznawana przez Fundację Szkoła pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego w odróżnieniu od REJSU  ROKU nie rejsy nagradza lecz żeglarzy, co daje asumpt do wyróżnienia nie tylko  żeglarzy morskich ale również lodowych (Piotr Burczyński 2010) czy kitesurfowych (Karolina Winkowska 2012).

Podobnie funkcjonowała nagroda JACHTINGU nagradzając „Jachtsmenami” indywidualnych żeglarzy. Laureatami byli wówczas Karol Jabłoński (2007), Tomasz Lewandowski (2008) i Natasza Caban (2009). Przy tej okazji rozgorzała dyskusja czy nagradzać wyczyn żeglarski nie ogladając się na etyczne aspekty związane z osiągnięciem tego wyczynu czy też nie przymykać oczu na krętactwa psujące opinie środowisku żeglarskiemu…

ŻEGLARZ ROKU na razie nie budzi takich kontrowersji. Jury w początkowym składzie Dariusz Kluczka, Natasza Caban, Jacek Kijewski, Krzysztof Kowalski i Krzysztof Baranowski powiększyło się o laureatów kolejnych edycji: Jerzego Radomskiego i Ziemowita Barańskiego (2010) oraz Zbigniewa Gutkowskiego i Piotra Kulczyckiego (2011).

Nikt nie ma patentu na rankingi, aczkolwiek ŻEGLARZ  ROKU jest chronionym znakiem towarowym to też powstają kolejne inicjatywy nagród lokalnych – dla określonego regionu (Pomorze) czy określonego gatunku (żeglarze samotni). Nic w tym złego, niech tylko wybór będzie trafny.

Kapituła nagród Żeglarz Roku przyznała poniższe nominacje:

Kpt. Tomasz Ostrowski, kapitan żaglowca FRYDERYK CHOPIN za zdobycie pierwszego miejsca w klasie A w regatach Operacji Żagiel (Tall Ship Races).

Kpt. Tomasz Cichocki, kapitan jachtu POLSKA MIEDŹ za brawurowy rejs samotny dookoła świata w strefie subantarktycznej.

Karolina Winkowska – za Mistrzostwo Świata w kitesurfingu

Kpt. Edward Zając – kapitan jachtu HOLLY za udział w regatach samotnych żeglarzy JESTER AZORES CHALLENGE oraz samotny, jesienny rejs z Zatoki Botnickiej

Kpt. Kuba Strzyczkowski – kapitan jachtu DELPHIA TRÓJKA, za samotny rejs przez Atlantyk popularyzujący poprzez radio żeglarstwo morskie.

Nagroda Żeglarz Roku jest przyznawana corocznie żeglarzom, a nie rejsom biorąc pod uwagę nie tylko wyczyny morskie ale też inne dziedziny żeglarstwa, w których nominaci przyczynili się do popularyzacji tej dziedziny sportu.

Ogłoszenie wyników i wręczenie honorowych nagród czasie gali 6 lutego 2013 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

— 
pozdrawiam
Krzysztof Baranowski

 

Fot. M. Wilczek

Źródło: http://www.kulinski.navsim.pl

Komentarze