Delphia Trójka w drodze z Lizbony do Vilamoury

0
893

Jacht Delphia Trójka opuścił port jachtowy Marina Parque das Nações Lisboa i skierował sie na południe do ostatniego portu tej wyprawy w Europie – Vilamoura k/Faro.

Jacht Delphia Trójka pod dowództwem jachtowego sternika morskiego, red. III Programu Polskiego Radia – Kuby Strzyczkowskiego i 1szego oficera Jacka Pietraszkiewicza z załogą dziennikarzy TVP Info i PR III opuścił po południu port Marina Parque das Nações Lisboa i płynąc do ujścia Tagu – skierował się  ponownie na Atlantyk.

Po około 2 dobach żeglugi i okrążeniu przylądka Św. Wincentego (Cabo de São Vicente) Delphia Trójka spodziewana jest w Marinie Vilamoura – gdzie czeka już – szef żeglarski wyprawy – kpt. Jarek Kaczorowski.

Zdjęcia: „Archiwum MediaPartners.pl – RejsKuby fot. Piotr Kaja”

 

Obok przylądka Św. Wincentego – w Sagres znajdują się ślady założonej w  1416 roku Szkoły Morskiej Henryka Żeglarza, pierwszej tego typu placówka na świecie. Przylądek św. Wincentego, to najbardziej na południowy zachód wysunięta część Europy. Leży w prowincji Algarve. Stoi na nim latarnia morska, w pobliżu znajdują się twierdze Beliche i Sagres. W średniowieczu miejsce to uznawano za koniec znanego świata. Nazwa przylądka wywodzi się od św. Wincentego z Saragossy. W czasach przedchrześcijańskich, był to teren Imperium Rzymskiego, a półwysep nazywano Świętym Przylądkiem (Promontorium Sacrum) dla uczczenia ostatniego miejsca, skąd widać zachodzące słońce. Żeglarze nazywają go także: „Przylądkiem Ciepłych Gaci” bo tutaj – płynąc z Europy przechodzi się ze strefy zimna do ciepła.

08.11. 2012 z Vilamoura – Kuba Strzyczkowski rozpocznie swój Rejs „Szlakiem Kolumba” od Vilamoura, przez Las Palmas na Gwadelupę, gdzie spodziewany jest ok. 4 – 6 grudnia.

 

Relacje z Rejsu są nadawane już od  27.10.2012 na antenie Trójki i w TVP INFO, także na stronie: 

http://tvp.info/informacje/raporty/rejs-kuby-50-lat-trojki.

Komentarze