Noc „Optego”

0
697

Dzisiaj (tj. 13 października), równo o północy, zakończyło się nocne zwiedzanie legendarnego jachtu „Opty”, na którym Leonid Teliga, jako pierwszy Polak w historii, samotnie opłynął świat pod żaglami. Niedziela (tj. 13 października) jest ostatnim dniem, w którym zobaczyć można tę jednostkę w Gdyni.

 „Opty” został udostępniony publiczności w ramach projektu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego jako jedno z wydarzeń Roku Teligi (więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ) ogłoszonego w 44 rocznicę zamknięcia przez niego wokółziemskiej pętli. 

Nocne zwiedzanie trwało niemal do ostatniej chwili. Jeszcze kwadrans przed godz. 24 przy jachcie byli zwiedzający. Każdy mógł liczyć na gorącą herbatę, chętni zobaczyć też mogli film dokumentalny poświęcony Telidze i jego sławnemu rejsowi. Na pytania zainteresowanych odpowiadał gość nocnego zwiedzania Radosław Paternoga, pracownik Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, który zajmuje się jachtem kiedy znajduje się on w Muzeum. 

Dzisiaj jest ostatni dzień zwiedzania „Optego”. Jutro jacht będzie przygotowywany do powrotu do magazynu Centralnego Muzeum Morskiego w Tczewie gdzie spędził ostatnie trzydzieści lat. Jacht zostanie tam przewieziony we wtorek rano.

„Opty” dostępne jest w godz. 10-18 w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w gdyńskiej marinie. Film pokazywany jest o godz. 12 i 16. Serdecznie zapraszamy! 

Galerię zdjęć z nocnego zwiedzania „Optego”, autorstwa Tadeusza Lademanna, obejrzeć można TUTAJ

Źródło: http://www.pozz.org.pl

Komentarze