Na wodach Szwecji używanie Kingstonów odpływowych – zabronione

0
1055
Kilka dni temu śmieliśmy się z newsa prezentującego kingston odpływowy zamontowany na „spódniczce” rufy katamarana. Niektórzy Czytelnicy dopytywali się czy cos takiego montuje się symetrycznie na obu pływakach – tak jak koła sterowe. We wstępie newsowym zwróciłem uwagę, ze tego rodzaju urządzenia są jużna cenzurowanym na wodach róznych krajów. No i przyszła kolej na Szwecję. Włodzimierz „Bury Kocur” Ring  jest na bieżąco wszystkiego co się dzieje u naszych sąsiadów od północnej strony.
No cóż – szwedzka bandera zobowiązuje.
Dziękuję.
Zyjcie wiecznie !
Don Jorge
.
.
 
_________________
Jurku,
Od najbliższej rodziny w Szwecji otrzymałem poniższy link:
http://www.sxk.se/riksföreningen-0/ny-broschyr-om-mottagning-av-avfall-fran-fritidsbatar 
Uważam, że rzecz jest warta zapoznania się z nią, gdyż dotyczy wszystkich pływających i żeglujących na terenie Królestwa Szwecji
Od kwietnia 2015 na terenie Szwecji wprowadzony zostanie całkowity zakaz spuszczania ścieków z rekreacyjnych łodzi w morze, jeziora i wody śródlądowe. 
Zakaz ten stosuje się do wszystkich statków rekreacyjnych, z wyjątkiem tych, które są oznaczone. specjalnym oznakowaniem.
Zakazem spuszczania ścieków z łodzi rekreacyjnych Szwecja chce przyczynić się do osiągnięcia zmniejszenia emisji azotu i fosforu do wody.
Zakaz ten stosuje się do wszystkich szwedzkich wodach terytorialnych, na wybrzeżu Szwecji, we wszystkich jeziorach i wodach śródlądowych.
 

obraz nr 1

Mapa zamieszczona powyzej pokazuje gdzie na szwedzkich wodach terytorialnych, będzie obowiązywał zakaz wprowadzania ścieków z łodzi rekreacyjnych od dnia 1 kwietnia 2015 roku. 
Oprócz błękitnego wyróżnionych obszarów przybrzeżnych m.in. zakaz emisji również wszystkie jeziora i rzeki w Szwecji
Jedyne łodzie, które są zwolnione z powyższego zakazu to jednostki National Maritime Muzeów.
Opracowana została obecnie broszurę dotyczącą przyjęcia odpadów z łodzi rekreacyjnych.
Tutaj możesz przeczytać tę broszurę:
http://www.sxk.se/sites/default/files/private/mottagning-av-avfall-fr-fritidsbatar.pdf 
Generalnie co będzie interesować żeglarzy – nie jest planowane wprowadzenie dodatkowych oplat za pobieranie ścieków na przystani.
Punkty takiego odbioru maja być wyraźnie oznakowane i widoczne.
Broszura jest wprawdzie po szwedzku, ale wykorzystując nawet prosty translator Googli można z grubsza zapoznać się z jej treścią.
Polecam każdemu wybierającemu się jachtem do SE na zapoznanie się choćby z tak tłumaczonymi zasadami gospodarki ściekami na jachcie w dobrze pojętym własnym interesie.
Pzdr
Włodzimierz Ring
‘”Bury Kocur”
 

Komentarze