MP 2015 klas olimpijskich: zakończenie!

0
801

Od czwartku do niedzieli – w dn. 17-20 września br. – aż 164 zawodników rywalizowało w Gdańsku w żeglarskich mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich. Organizatorem regat, które piąty raz z rzędu odbyły się na akwenie w Górkach Zachodnich, był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Urzędem Miasta Gdańsk, Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk i AZS Centralnym Ośrodkiem Sportu Akademickiego Gdańsk. Mistrzowskie tytuły wywalczone rok temu udało się obronić Zofii Noceti-Klepackiej (YKP Warszawa) w klasie RS:X, Kacprowi Ziemińskiemu (SEJK Pogoń Szczecin) w Laser Standard oraz Agnieszce Skrzypulec (SEJK Pogoń) w 470.

Na niedzielę zaplanowano podwójnie punktowane wyścigi medalowe z udziałem 10 najlepszych zawodników w każdej klasie, ale ze względu na brak wiatru nie odbyły się one w RS:X oraz Laser Radial… W pozostałych klasach zdołano rozegrać wyścigi medalowe. Właśnie w nim miejsce na podium w klasie Laser Standard stracił Maciej Grabowski –
37-letni zawodnik YK Stal Gdynia był w wyścigu medalowym ostatni i dał się wyprzedzić o jeden punkt Jakubowi Marciniakowi (AZS Politechnika Gdańska), który przypłynął do mety na dziewiątej pozycji. Triumfował Kacper Ziemiński, a drugi był Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin). – To zwycięstwo wcale nie przyszło mi łatwo. Muszę nawet przyznać, że były to dla mnie jedne z najtrudniejszych mistrzostw, w których losy złotego medalu ważyły się do końca. W ostatnim wyścigu, ze względu na niestabilny wiatr, wszystko się mogło przecież wydarzyć. Na szczęście wygrałem go, ale w tych mistrzostwach nie wszystko układało się dla mnie tak pomyślnie – przyznał Kacper Ziemiński, który już wcześniej zapewnił sobie udział w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (!).

W Gdańsku rywalizowali także żeglarze z Czech, Białorusi, Norwegii, Meksyku, Danii, Kanady, Litwy, Holandii oraz Australii. To właśnie reprezentant tego ostatniego kraju Jake Lilley okazał się najlepszy w klasie Finn, ale mistrzem Polski został drugi w generalnej klasyfikacji Mikołaj Lahn (UKS FIR Warszawa)… Srebrny medal wywalczył ubiegłoroczny champion Piotr Kula – reprezentant GKŻ Gdańsk wygrał wyścig medalowy, dzięki czemu awansował z czwartej na drugą pozycję. Podobnie jak rok temu na najniższym stopniu podium stanął Miłosz Wojewski – ten sukces zawodnik SEJK Pogoń Szczecin zawdzięcza drugiemu miejscu w wyścigu medalowym – płynął w nim na pożyczonej łódce, bo jego jednostka została w sobotę uszkodzona.
       Wyścig medalowy był natomiast formalnością w klasie 470. Zakończył się on zdecydowanym zwycięstwem Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irminy Mrózek Gliszczynskiej (CHKŻ Chojnice), które triumfowały w klasyfikacji generalnej. Dla Skrzypulec był to już siódmy z rzędu tytuł wywalczony w tej klasie. – Pierwszy raz stanęłam na najwyższym stopniu podium w 2009 roku w Łebie. Cztery tytuły zdobyłam razem z Jolantą Ogar, a dwa kolejne ze swoją klubową koleżanką Natalią Wójcik. Z Irminą pływamy od listopada 2014 roku i podczas mistrzostw świata, które rozpoczną się 10 października w Izraelu, walczyć będziemy o olimpijską kwalifikację – skomentowała szczecinianka.
W mistrzostwach nie wzięli udziału przedstawiciele klasy 49er, którzy swój championat rozegrali pod koniec lipca w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015 – triumfował wówczas duet AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.