MP 2015 klas olimpijskich: zakończenie!

0
788

 

Od czwartku do niedzieli – w dn. 17-20 września br. – aż 164 zawodników rywalizowało w Gdańsku w żeglarskich mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich. Organizatorem regat, które piąty raz z rzędu odbyły się na akwenie w Górkach Zachodnich, był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Urzędem Miasta Gdańsk, Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk i AZS Centralnym Ośrodkiem Sportu Akademickiego Gdańsk. Mistrzowskie tytuły wywalczone rok temu udało się obronić Zofii Noceti-Klepackiej (YKP Warszawa) w klasie RS:X, Kacprowi Ziemińskiemu (SEJK Pogoń Szczecin) w Laser Standard oraz Agnieszce Skrzypulec (SEJK Pogoń) w 470.

 


    
Na niedzielę zaplanowano podwójnie punktowane wyścigi medalowe z udziałem 10 najlepszych zawodników w każdej klasie, ale ze względu na brak wiatru nie odbyły się one w RS:X oraz Laser Radial… W pozostałych klasach zdołano rozegrać wyścigi medalowe. Właśnie w nim miejsce na podium w klasie Laser Standard stracił Maciej Grabowski –
37-letni zawodnik YK Stal Gdynia był w wyścigu medalowym ostatni i dał się wyprzedzić o jeden punkt Jakubowi Marciniakowi (AZS Politechnika Gdańska), który przypłynął do mety na dziewiątej pozycji. Triumfował Kacper Ziemiński, a drugi był Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin). – To zwycięstwo wcale nie przyszło mi łatwo. Muszę nawet przyznać, że były to dla mnie jedne z najtrudniejszych mistrzostw, w których losy złotego medalu ważyły się do końca. W ostatnim wyścigu, ze względu na niestabilny wiatr, wszystko się mogło przecież wydarzyć. Na szczęście wygrałem go, ale w tych mistrzostwach nie wszystko układało się dla mnie tak pomyślnie – przyznał Kacper Ziemiński, który już wcześniej zapewnił sobie udział w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (!).
     
W Gdańsku rywalizowali także żeglarze z Czech, Białorusi, Norwegii, Meksyku, Danii, Kanady, Litwy, Holandii oraz Australii. To właśnie reprezentant tego ostatniego kraju Jake Lilley okazał się najlepszy w klasie Finn, ale mistrzem Polski został drugi w generalnej klasyfikacji Mikołaj Lahn (UKS FIR Warszawa)… Srebrny medal wywalczył ubiegłoroczny champion Piotr Kula – reprezentant GKŻ Gdańsk wygrał wyścig medalowy, dzięki czemu awansował z czwartej na drugą pozycję. Podobnie jak rok temu na najniższym stopniu podium stanął Miłosz Wojewski – ten sukces zawodnik SEJK Pogoń Szczecin zawdzięcza drugiemu miejscu w wyścigu medalowym – płynął w nim na pożyczonej łódce, bo jego jednostka została w sobotę uszkodzona.
       Wyścig medalowy był natomiast formalnością w klasie 470. Zakończył się on zdecydowanym zwycięstwem Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irminy Mrózek Gliszczynskiej (CHKŻ Chojnice), które triumfowały w klasyfikacji generalnej. Dla Skrzypulec był to już siódmy z rzędu tytuł wywalczony w tej klasie. – Pierwszy raz stanęłam na najwyższym stopniu podium w 2009 roku w Łebie. Cztery tytuły zdobyłam razem z Jolantą Ogar, a dwa kolejne ze swoją klubową koleżanką Natalią Wójcik. Z Irminą pływamy od listopada 2014 roku i podczas mistrzostw świata, które rozpoczną się 10 października w Izraelu, walczyć będziemy o olimpijską kwalifikację – skomentowała szczecinianka.
W mistrzostwach nie wzięli udziału przedstawiciele klasy 49er, którzy swój championat rozegrali pod koniec lipca w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015 – triumfował wówczas duet AZS AWFiS Gdańsk Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.
Szczegółowe wyniki mistrzostw Polski dostępne są na stronie http://mistrzostwa.pya.org.pl/wyniki.

Wyniki Mistrzostw Polski 2015 w wybranych klasach olimpijskich::
KobietyKlasa 470
 1. Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin),
     Irmina Mrózek Gliszczynska (CHKŻ Chojnice) 13 pkt
2. Antonina Marciniak, Karolina Sołtaniuk (Baza Mrągowo) 61 pkt
3. Ewa Romaniuk, Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) 64 pkt

 Mężczyźni:

 Klasa Laser Standard
1. Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) 20 pkt
2. Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń) 27 pkt
3. Jakub Marciniak (AZS Politechnika Gdańska) 49 pkt
Kategoria młodzieżowa (do 21 lat)
1. Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń)

2. Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) 52 pkt
3. Dawid Kania (ŻLKS Poznań) 61 pkt
Klasa Finn
1. Michał Lahn (UKS FIR Warszawa) 36 pkt
2. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) 46 pkt
3. Miłosz Wojewski (SEJK Pogoń Szczecin) 49 pkt
Kategoria młodzieżowa (do 22 lat)

Klasa 470
1. Maciej Sapiejka, Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin) 32 pkt
2. Karol Jączkowski, Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk) 42 pkt
3. Kamil Cesarski, Beniamin Waszkiewicz (Baza Mrągowo) 59 pkt
Kategoria młodzieżowa (do 23 lat)
1. Maciej Sapiejka, Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin)

2. Cesarski, Waszkiewicz
3. Marcin Urbański, Paweł Krysiak (Spójnia Warszawa) 70 pkt

 

 

 

Komentarze