Mistrzostwa Polski Klasy 505

0
911

 

W regatach wzięło udział 19 załóg, w tym 3 załogi z Niemiec i Danii. Tak wysoka frekwencja świadczy o tym, że klasa 505 staje się jedną z najliczniej reprezentowanych klas na polskich akwenach regatowych.

Trening i „Dzień otwarty z żaglami Narwal”

W czwartek, od wczesnych godzin porannych, załogi zaczęły zjeżdżać się do Kamienia. Przez cały dzień przygotowywały sprzęt oraz trenowały na nowym akwenie. Odbyła się prezentacja żagli Narwal opracowanych dla klasy 505 w sezonie 2012. Załogi miały również wyjątkową okazję do wypróbowania nowych żagli na wodzie. Żeglarskie dyskusje, wymiana doświadczeń i prace przy jachtach trwały do późnego wieczora.

Wyścigi

W piątek rozpoczęły się zmagania. W parku, od rana trwały gorączkowe przygotowania, klarowanie i trymowanie jachtów.  W końcu w górę pojechała flaga „O” – zaczęło się. Zgodnie z przewidywaniami, załogi Kuby Pawluka i Bartka Makały od samego początku nawiązały ze sobą pełną emocji walkę – pierwszy wyścig, zgodnie z zasadą „gdzie dwóch się bije tam, trzeci korzysta” wygrywa Tosia i Piotr Żółtowscy, Bartek z Łukaszem na drugiej pozycji.  W kolejnym wyścigu, wygrywa załoga Skrzycki/Makała, po bardzo dobrym starcie utrzymując prowadzenie od startu do mety. W trzecim biegu , Łukasz z Bartkiem ponownie cały czas na prowadzeniu. Niestety, tuż przed dolną boją, w wyniku utraty spinakera,  załoga POL – 8665 musi  się wycofać i tego dnia nie wraca już na trasę regat.

Wieczór spędziliśmy przy grillu. Organizatorzy zadbali o staropolskie przysmaki i domowe, pieczone ciasto. Było naprawdę pysznie! Głównym punktem wieczoru było jednak losowanie kompletu nowych żagli ufundowanych przez żaglownię Narwal. Zwycięzcy losowania, załoga braci Rzadkowskich,  jeszcze długo świętowali swój triumf.

W godzinach wieczornych odbyło się Walne Zebranie członków i sympatyków klasy 505.

W sobotę wiatr osłabł, warunki stały się bardziej wymagające, stawka zaczęła się mocno tasować. Rozegraliśmy cztery emocjonujące wyścigi, pełne taktycznych zagrywek i zwrotów akcji. Pod koniec dnia kolejność w czołówce wyglądała następująco: Pawluk/Redmerski, Makała/Skrzycki, Żółtowska/Żółtowski. Wszystkie trzy załogi miały olbrzymi apetyt na zwycięstwo, zapowiadała się więc ostra rywalizacja w ostatnim dniu regat.

Niedzielny poranek przywitał nas pięknym słońcem i wiatrem o sile dochodzącej do 30 węzłów.  „Pięćsetpiątki” w takich warunkach naprawdę pokazały, co potrafią!  Zalew Kamieniecki tego dni zadecydowanie zmniejszył swoje rozmiary – piątki w pełnym ślizgu błyskawicznie oblatywały trasę regat. Żegluga na 505 w takich warunkach jest pełna adrenaliny! Jachty osiągały kosmiczne prędkości, najmniejszy błąd powodował poważne konsekwencje. Widowiskowych wywrotek było naprawdę bardzo wiele… Zdecydowanie najlepiej tego dnia żeglowała załoga Martin i Fabiola Wonterghem – goście pokazali nam wspaniałe umiejętności techniczne w trakcie żeglugi ze spinakerem przy sztormowym wietrze.

Ostatni wyścig przynosi rozstrzygnięcie Mistrzostw Polski:

  1. Kuba Pawluk/ Michał Redmerski
  2. Bartosz Makała/ Łukasz Skrzycki
  3. Piotr i Antonina Żółtowscy

Załoga POL – 8665, Bartek i Łukasz obroniła w tym roku przechodni Puchar Polski Klasy 505. Trofeum to, jest podsumowaniem cyklu regat rozgrywanych w trakcie całego sezonu żeglarskiego.

Regaty Mistrzostw Polski były dla nas jeszcze jednym sprawdzianem. W trakcie regat ścigaliśmy się z załogami z Niemiec. Niemiecka flota jest najsilniejszą flotą 505 na świecie. Pomimo fantastycznego sprzętu i dużego, regatowego doświadczenia, którym dysponują nasi koledzy, czołówka polskiej floty 505 pokazała, że żegluje naprawdę na światowym poziomie. Nie pozwoliliśmy sobie na odebranie nam miejsc na pudle!

Zakończenie

W fantastycznej atmosferze odbyło się zakończenie regat. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe trofea, pokrowce na jacht Narwal Sails oraz oraz vouchery na zakup nowych żagli North Sails. Z regat nikt nie wrócił z pustymi rękoma – każdy uczestnik regat otrzymał torbę żeglarską ufundowaną przez Narwal Sails. Przyznano również nagrody specjalne dla najmłodszego i najstarszego uczestnika regat oraz załogi, która zaliczyła największą liczbę wywrotek.

Olbrzymie gratulacje należą się wszystkim nowym załogom, które w czasie Mistrzostw Polski postawiły pierwsze kroki w regatowym świecie 505. Warunki w Kamieniu były bardzo trudne, jednak Wasz zapał i uśmiech nie znikał z twarzy. Fantastycznie daliście radę!

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy organizatorom regat za wspaniałą, domową atmosferę. Zespołowi Marina Kamień Pomorski jesteśmy wdzięczni za profesjonalne przygotowanie i obsługę regat. Tak sprawnie zorganizowanych wyścigów nie było już dawno.

Szczególne podziękowania należą się naszym Sponsorom – bez Waszego wsparcia te regaty nie byłyby możliwe. Dziękujemy żaglowni Narwal Sails (Sponsor Główny regat), przedstawicielowi firmy North Sails, firmie Grawer Group oraz właścicielom „Hotelu pod Muzami”.

W trakcie regat załogi jednogłośnie podjęły decyzję – Mistrzostwa Polski w przyszłym roku odbędą się również w Kamieniu!

Widowiskowe fotorelacje już wkrótce.

Z pozdrowieniami,

PSK 505

Zdjęcia: Andrzej Borowiak.

Komentarze