Mistrzostwa Europy klasy Devoti D-One

0
751

W naszej części Europy pogoda nie zawsze sprzyja. O tym mogli przekonać się zawodnicy biorący udział w Pierwszych Mistrzostwach Europy klasy D-One, które odbyły się w dniach 30.08-02.09.2012 w Czechach na zbiorniku Lipno. Na linii startu stawiło się 31 zawodników z ośmiu państw.

 

Pierwszy dzień regat stał pod znakiem pełnego słońca i letnich temperatur oraz braku wiatru. Na szczęście w następnych dniach wiatru wystarczyło na rozegranie 10 wyścigów. Niestety szczęścia tego zabrakło na przyzwoite temperatury powietrza, a większość wyścigów rozegrane zostało w opadach deszczu.

 

Całe regaty odbyły się w warunkach niestabilnego wiatru o sile 1-3B. Akwen wymagał czujności od zawodników i koncentracji na taktyce – wyboru odpowiedniej strony trasy regat. W dobrze obsadzonej stawce, w której pojawiło się też kilku olimpijczyków, Polskę reprezentowało trzech zawodników: Michał Korneszczuk (Gdańsk), Piotr Machel (Gdańsk) oraz Paweł Wałecki (Poznań). Zakończyli oni rywalizację odpowiednio na 7, 17 i 20 miejscu. Trochę szczęścia zabrakło w trakcie finałowego dnia do którego podchodzili z ambicjami ataku na 5, 12 i 17 miejsce. Jednak tym razem musieli uznać wyższość przeciwników.

 

Całe regaty wygrał Viktor Teply – reprezentant Czech na olimpiadzie w klasie Laser. Ogłoszono także klasyfikację kobiet, które pływały na wersji jachtu z mniejszym masztem. Wygrała ją Marketa Audyova (CZE).

 

Organizatorzy zadbali również o „brzegową” część regat. Wieczorami żeglarze kosztowali lokalnych przysmaków. Nie zabrakło również czeskiego piwa.

 

Już w październiku odbędą się trzecie Mistrzostwa Świata klasy D-One, które noszą miano Gold Cup. Nie zabraknie tam też Polaków – trzymajcie kciuki.

 

Więcej informacji o następnych wydarzeniach Nautica Boats znajdą Państwo na stronie www.nauticaboats.pl oraz www.d-one.sails.pl.

 

 

pozdrawiam

Michał Korneszczuk

Komentarze