O klasie Moth

0
1053

Kiedy po raz pierwszy widzi się jacht klasy International Moth (ang. moth=ćma), od razu nasuwa się pytanie: jak to możliwe? jak to możliwe żeby jacht „leciał” 1 metr nad wodą? I to z nie byle jaką prędkością. Otóż obecny rekord prędkości tej jednostki wynosi 36,6 węzła (prawie 70 km/h) co czyni z niej NAJSZYBSZĄ jednoosobową żaglówkę na świecie ! Rekord ustanowił Ned Goss na jachcie MACH2.

 obraz nr 1

Źródło: www.mach2boats.com

Sekret tej prędkości kryje się pod wodą. Płetwa mieczowa i sterowa mają kształt odwróconej litery „T”. Dzięki specjalnie wyprofilowanym poziomym elementom tych płetw możliwe jest uzyskanie siły nośnej i przy odpowiedniej sile wiatru (2-3 B) „wyjście” z wody i utrzymanie się nad jej powierzchnią. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie bardzo mała masa całej jednostki – jedynie ok. 30 kg – całość jest wykonana z włókien węglowych. Ma 3,355 m długości, 2,250 m szerokości. Powierzchnia żagla to 8 m2. Klasa, poza ogólnymi, nie ma ograniczeń konstrukcyjnych, innymi słowy jest ciągle rozwijana.

obraz nr 2

Źródło: sailmagazine.com 

Dzięki automatycznej regulacji na płetwie mieczowej i manualnej na płetwie sterowej można decydować na jakiej wysokości nad wodą płyniemy. Manualna regulacja jest realizowana za pomocą ruchu obrotowego przedłużacza rumpla, automatyczna za pomocą urządzenia zwanego „wand” zanurzonego w wodzie. Drugi koniec wand’a jest zamocowany na dziobie i przez układ cięgien reguluje ruchomą część na płetwie mieczowej.

obraz nr 3

Źródło: www.mach2boats.com

 

Podsumowując, z pozoru prosta konstrukcja jaką wydaje się być Moth, w rzeczywistości jest wyrafinowaną maszyną skupiającą w sobie najnowsze rozwiązania z zakresu hydrodynamiki i budowy łodzi.

 

 

Źródło: http://www.moth.pl 

Komentarze