Mistrzostwa Ameryki Północnej 2013 – relacja Tomka Janiaka

0
456

Przed minutą zakończyły się najważniejsze zawody po drugiej stronie globu. W regatach uczestniczyli Tomasz Janiak i Błażej Ożóg. Jakie zajęli miejsca? 6 Błaszko, 8 Tomek. Brawo. Jesteśmy z Was dumni. Poniżej umieszczane są aktualizacje, relacje, wyniki.  
Zaczynamy od informacji przesłanych przez Mr.Dżaniaka (jak na Tomka mówią Jankesi)…

Pierwszy dzień:

Wczoraj odbyły się 4 wyścigi eliminacyjne,  w których zajmowałem odpowiednio 10, 3, 4, 2 miejsce. Na pierwszy wyścig spóźniłem się i wystartowałem jako ostatni 2 min po całej stawce,  szkolny błąd związany z nieodpowiednim doborem rozmiaru latawca. Zdecydowałem bowiem ze wystartuje na 13m, po chwili zorientowałem się ze jednak mam za dużo mocy i zdecydowałem się zmienić latawiec na mniejszy tj 9m. W tym czasie ruszyła procedura startowa,  w momencie w którym startowałem kajta z plaży została minuta do startu, co oznaczało ze nie mogę wpłynąć w trójkąt ( obszar między znakami wyznaczającymi linie startu a górna boją, strefa startu latawców zlokalizowana była w okolicy górnego znaku) bo wiązało by się to z dyskwalifikacją. Musiałem zatem poczekać na sygnał startowy,  słynąć w dół i wystartować. Znalazł się jeszcze jeden taki „gamoń”  jak ja, więc raźniej nam było gonić stawkę. Nie bym był oczywiście sobą gdybym na tę okoliczność nie nauczył Komisji Regatowej kilku słów po polsku. No cóż… emocje. Pisze to tak ku przestrodze dla młodszych zawodników,  aby zawsze wychodzić na wodę na tyle wcześnie aby przewidzieć takie sytuacje. Tyle w temacie. 

Podczas kolejnych wyścigów startowałem i żeglowałem poprawnie. Jedynie podczas ostatniego wyścigu zaraz po starcie miałem kolizje z Amerykaninem, który wymusił pierwszeństwo na „lewym”,  co dla niego skończyło się przeciętą deską a dla mnie lekkim uszkodzeniem statecznika. O dziwo, po tym jak się pozbierałem, finiszowalem jako drugi,  tuż za liderem Riccardo Leccese. Nadmienić muszę jednak że na ostatni wyścig „przeprosiłem”  się z rozmiarem 13m co pozwoliło mi płynąć bardzo szybko w dół,  w tym samym czasie rywale używali latawców w większości 11m. 

Po pierwszym dniu regat widać już jak plasują się poszczególni zawodnicy i kto będzie groźny. Widać również że Mistrz Świata Johnny Heineken oraz Riccardo Leccese są na tę chwilę poza zasięgiem.

Aktualnie (po 4 wyścigach)  zajmuje dobrą 6 pozycję,  którą będę starał się utrzymać i powalczyć ostro w wyścigach finałowych. No ale jak to się mówi „nie chwal dnia przed zachodem słońca”. Jeszcze sporo pracy przede mną i również trochę szczęścia, aby walczyć w Top 10.

Drugi dzień:

Jesteśmy po kolejnych 4 wyścigach eliminacyjnych, w których przypływałem odpowiednio 4,4,4 oraz 8. Odnotowałem tym samym spadek formy, niby startowałem dobrze, nie popełniałem błędów ale jakoś nie byłem w stanie przebić się do pierwszej trójki. Kursy na wiatr bardzo dobrze, na górnym znaku meldowałem się zwykle jako 3ci, natomiast w dół zdecydowany brak mocy. W tych specyficznych panujących tutaj warunkach cholernie ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru kajta. Ja miotam się cały czas pomiędzy 9m a 13m, a jak się okazuje idealnym rozmiarem jak do tej pory tutaj byłby latawiec 11 metrowy, którego oczywiście nie zarejestrowałem :- . Pretensje mogę mieć jedynie do siebie, no i może trochę do wprowadzonych w tym sezonie przepisów, które regulują rejestrację latawców.

Amerykanie umocnili się na swoich pozycjach, widać że są u siebie, znajomość akwenu oraz opływanie w tych warunkach procentuje w ich przypadku. Po wczorajszym dniu i w sumie 8 wyścigach eliminacyjnych Błażej dzięki dobrej żegludze „wskoczył” na 7 pozycję, ja przesunąłem się natomiast na 8 miejsce. Dziś zaczynamy serię finałową, która wyłoni zawodników, którzy będą rywalizować jutro w tzw flocie platynowej (top 10), złotej i srebrnej.
Swoją drogą co regaty to nowe formaty rozgrywania finałów, czyli ciągłe poszukiwania idealnego rozwiązania mającego na celu uatrakcyjnienie „medialne” żeglarstwa, przy jednoczesnym nie wypaczaniu wyników rywalizacji sportowej.

No cóż… ważny dzień, trzymajcie kciuki za nas!

Tomek Janiak

+48601615574

RRD.it

BLUECASH

ABCSURF.pl

SKŻ Hestia Sopot

 

WYNIKI

SERIA ELIMINACYJNA  http://sailwave.com/results/stfyc/2013kitenasqualificationseries.htm

ZŁOTA / SREBRNA http://sailwave.com/results/stfyc/2013kitenasfinalsseries.htm

Źródło: www.pskite.pl

Komentarze