Milka Jung – Team Vestas – ciąg dalszy

0
689

Załoga Team Vestas Wind cała i zdrowa dotarła na Mauritius, zabierając ze sobą wszystko, co udało się zabrać z osadzonego na rafie jachtu. Powyżej film  pokazujący, jak było. Nie da się ukryć, że wygląda na to, iż absolutnie nie podejrzewali, co może się wydarzyć.

Zdjęcia katastroficzne pewnie widzieliście, cały album tu: http://www.volvooceanrace.com/en/photo/238_Team-Vestas-Wind-grounded-near-Mauritius.html

Gutek napisał wprost: „Nie ma możliwości wjechac na rafę z MaxSea, nie wiem, z czego oni korzystali, te rafy są na każdej mapie C-map, nie ma opcji pomyłki! Ewidentnie zaspali przy komputerze albo ktoś używał go w tym czasie do pisania maila na przykład.

Ja staram się sprawdzać trasę na dwa dni do przodu. W trakcie regat V5O miałem też sytuację, że widziałem latarnię, której nie było na mapie. Zadzwoniłem do biura regat, podali mi specjalny kod, bo jak się okazało nie miałem aktualnej mapy na ten rejon i już zaraz się wszystko zgadzało. Kiedyś też mijałem na trzy kable „Wyspę Pcheł” Atol das Rocas – ale najpierw dokładnie sprawdzałem na mapie, jak wygląda, bo nie chciałem utknąć w jej bezwietrznym „cieniu”. Do tej pory sądziłem, że załogowo wpakować się na wyspę to raczej niemożliwe. „

 

obraz nr 1

Screeny z Gutkowego Max Sea. 

obraz nr 2

obraz nr 3

Zapytałam też Jacka Pietraszkiewicza z NavSim (jeszcze zanim VOR upubliczniło nagranie z „lądowania” jaka jest jego teoria na ten temat.

„Okiem laika, który nie obserwował II etapu VOR i który nic nie wie o łódce, która osiadła, a w szczególności o sposobie nawigacji i dostępnych na pokładzie narzędzi nawigacyjnych:

Jacht Team Vestas Wind osiadł na mieliźnie na pozycji ok. 16*48.31S i 059*34.53E . Jak wynika z poprzednich pozycji płynął kursem stałym prosto na N z prędkością 17 węzłów. Kurs i prędkość jednostka utrzymywała od ponad godziny.

obraz nr 4

Co wydaje się być ważne, 29 listopada 2014 roku na pozycji jachtu trwał właśnie zachód słońca, które mniej więcej zachodziło tam o 1515-1530 UTC.

Z zapisów VOR na YB [YellowBrick – przyp. MJ] wynika, że o 1517UTC jednostka płynęła jeszcze kursem 001 z prędkością 17 węzłów. Jak wynika z map oficjalnych była w odległości 0.5 mili od rafy, na izobacie ok. 40m, płynąc dokładnie kursem na jej przecięcie.

Z uwagi na zapadający mrok, być może wachta prowadząca zajmowała się przygotowaniem jachtu do żeglugi nocnej (nie znam się na systemie wachtowym na VOR), a jacht prowadziła jedna osoba. [Na filmie widać, że tak nie było – przyp. MJ]

obraz nr 5

W tamtym rejonie dostępne są 3 mapy nawigacyjne. Brytyjska mapa ogólna 1: 3 500 000. Francuska mapa generalna 1:700 000. I indyjska mapa podejściowa 1:45 000.

Występuje prąd morski SW o prędkości ok. 2 kt. Należy spodziewać się również prądu pływowego wokół rafy. Deklinacja magnetyczna wynosi w rejonie -14/-15 stopni.

5 godzin wczesniej załoga płynęła bezpiecznym kursem NE w odległości 70 mil od rafy. Ok. 1030 będąc na trawersie Cargados Carajos Bank zmieniła kurs na N (prosto na rafę). Płynąca w pobliżu Alvimedica oraz TeamSCA nawigowały podobnie, lecz z odpowiednim zapasem na E w stosunku do rafy.

Cargados Carajos Bank to akwen oceanu (62 x 32 mile) oznaczony na mapach generalnych jako obszar z izobatą bezpieczeństwa 50m. W środku obszaru jednoznacznie oznaczony zielonym kolorem jako LAND AREA! (Podobna sprawa dotyczyła promu Costa Concordia). Mapy generalne wytycza się tak właśnie ze względu na zwrócenie uwagi nawigatora planującego trasę – zaznacza się ląd nawet gdy faktycznie są to płytkie skały podwodne, które widać dopiero na mapach podejściowych i planach.”

obraz nr 6

Fragment mapy generalnej / NavSim

P.S. W trakcie pewnej dyskusji na moim profilu na Fb wynikła rzecz ciekawa. Otóż monotypowych jachtów VO65 zbudowano 8 sztuk, a wystartowało 7. To oznacza, że jeden kadłub gdzieś jest. Ciekawe, czy np. w 4 etapie będziemy mieli okazję go zobaczyć w niebieskim kolorze. Nie wiem, ale hasło „We never give up”  oficjalnie wypowiadane przez przedstawiciela sponsora może oznaczać właśnie to.

Dziękuję Gutkowi i Jackowi za screeny map i wypowiedzi.

Mlka Jung

www.milkajung.pl 

Komentarze