MAG Racing wystartuje w Trapani

0
402

W najbliższą środę, 1 maja, polski zespół żeglarski MAG Racing wystartuje na Sycylii w kolejnych regatach klasy RC44, Trapani Cup 2013. W pięciodniowej imprezie weźmie udział 13 teamów złożonych z najlepszych żeglarzy z całego świata.

Trapani Cup to druga w tym sezonie impreza cyklu regat organizowanych przez międzynarodowy związek klasy RC44. Pierwszą, Oman Cup, rozegrano na przełomie stycznia i lutego bieżącego roku, finałową zaś będą mistrzostwa świata tej klasy, które odbędą się na Wyspach Kanaryjskich.

Do Trapani na Sycylii przybyły już najlepsze zespoły żeglarskie klasy RC44.Członkami ośmioosobowych teamów są przeważnie żeglarze, którzy brali lub wciąż biorą udział w regatach o Puchar Ameryki, a także uczestnicy światowego cyklu regat meczowych Alpari World Match Racing Tour oraz
medaliści olimpijscy: Ian Williams, Mathieu Richard, Cameron Appleton, Ed Baird, Vasco Vascotto, Francesco Bruni, Morgan Larson, Andy Horton, Paul Goodison, Tomislav Basic i inni. Polski team MAG Racing także opiera się na bardzo doświadczonych zawodnikach, którzy w 2007 roku wzięli udział w regatach o Puchar Ameryki. Grzegorz Baranowski (trymer żagli przednich) i Jacek Wysocki (dziobowy) żeglowali wówczas w zespole +39 Challenge, zaś Piotr Przybylski (sternik meczowy/trymer grota/taktyk) startował w zespole China Team. W polskim zespole żegluje także Arkadiusz Fedusio – pitman, który doświadczenie na tej wymagającej pozycji zdobywał m.in. pod okiem Karola Jabłońskiego w zespole POLSKA 1. Drugim dziobowym w MAG Racing jest Mariusz Klupiński, doświadczony żeglarz m.in. z zespołów Łódka BOLS oraz POLSKA 1, zaś młynkowym Kamil Zwolak, który żeglarskie szlify zdobywał m.inw klasie 49er. Polską załogą dowodzi żeglarz z 30 letnim doświadczeniem, Krzysztof Krempeć. Pływający regatowo od 6 lat fundator zespołu zdobył najpierw dwukrotnie tytuł mistrza Polski w klasie 505, następnie zaś dwukrotnie wywalczył mistrzostwo kraju w klasyfikacji ORC na morskim jachcie „Swallow”.

Wszystkie zespoły pojawiły się w Trapani już na cztery dni przed rozpoczęciem regat, by przygotować swe jachty do wyścigów. RC44 to klasa, w
której wszystkie jednostki transportowane są przez związek klasy w kontenerach na miejsce rozgrywania kolejnych imprez. Kiedy sprzęt dotrze do
klubu organizującego regaty, zawodnicy mają tylko kilka dni, aby przygotować go do wyścigów. MAG Racing – podobnie jak wszystkie pozostałe zespoły – przeprowadził w niedzielę 28 kwietnia pięciogodzinny trening na wodzie, wypróbował nowy grotżagiel, przygotował jacht i osprzęt do startu. Prognozy pogody na następne dni są bardzo niesprzyjające – ma wiać bardzo silny wiatr, uniemożliwiający bezpieczne żeglowanie – dlatego większość przygotowań należało ukończyć już pierwszego dnia treningów. 

Pomysłodawcą klasy RC44, która powstała w 2007 roku, jest najwybitniejszy żeglarz regatowy na świecie, Russell Coutts. Nowozelandczyk uczestniczył w projektowaniu jachtu i opracował bardzo oryginalną formę współzawodnictwa – na wyczynowych, jednokadłubowych jachtach wypornościowych, podobnych do tych z Pucharu Ameryki z lat 1992 – 2007, żeglują zawodowe załogi dowodzone przez… prywatnych armatorów, często nie mających regatowego doświadczenia.
Dodatkowo, zawsze pierwszego dnia regat rozgrywane są wyścigi meczowe, w których sternikami są żeglarze wyczynowi. Klasyfikacja meczowa prowadzona jest przy tym przez cały sezon, więc mistrz klasy RC44 w match-racingu znany jest dopiero po ostatnich regatach cyklu. Generalne założenie klasy RC44 jest takie, by armatorzy jachtów – czyli fundatorzy zespołów – mieli możliwość ścigać się z najlepszymi żeglarzami świata. Taka forma rywalizacji cieszy się dużym powodzeniem, a od 2007 roku w regatach klasy RC44 uczestniczy co najmniej kilkanaście załóg.

Zapraszamy do śledzenia regat od 1 do 5 maja na stronie internetowej organizatorów imprezy: www.rc44.com
Więcej informacji o zespole MAG Racing można przeczytać na www.magracing.pl

Poniżej lista zespołów zgłoszonych do regat Trapani Cup 2013 i ich skiperzy oraz taktycy:

Team Katusha RUS 007 – skipper Gennadi Timochenko/taktyk Andy Horton,
Team Aegir GBR 22 – skipper Brian Benjamin/taktyk Ian Williams
Team Artemis SWE 44 – skipper Torbjorn Tornqvist/taktyk Paul Cayard
Team Lunajets FRA 17 – skipper Hugues Lepic/taktyk Mathieu Richard
Team Ironbound USA 1 – skipper David Murphy/taktyk Paul Goodison
Team Synergy RUS 13 – skipper Valentin Zavadnikov/taktyk Ed Baird
Team Italia ITA 7 – skipper Massimo Barranco/taktyk Flavio Favini
Team Nika RUS 10 – skipper Vladimir Prosikhin/taktyk Tomislav Basic
Team Aqua GBR 2041 – skipper Chris Bake/taktyk Cameron Appleton
Team Any Way Any Day RUS 7 – skipper Kirill Podolsky/taktyk Serguei Chevtsov
Team Ceeref SLO 11 – skipper Igor Lah/taktyk Michele Ivaldi
Team Peninsula Petroleum GBR 1 – skipper John Bassadone/taktyk Vasco Vascotto

Team MAG Racing Team POL 44 – skipper Krzysztof Krempeć/taktyk Piotr
Przybylski

Komentarze