„Kryształowe Żagle 2013” rozdane!

0
677

Jacek Noetzel został Żeglarzem Roku 2013 na Pomorzu, Żeglarką Roku – Magdalena Kwaśna, a Trenerem Roku – Przemysław Struś. Kryształowe Żagle otrzymali wczoraj (18 stycznia) podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej, która była finałem wejherowskiego Święta Żeglarstwa.

Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski ogłasza najlepszych żeglarzy Pomorza już od pięciu lat. Po raz pierwszy jednak Pomorska Gala Żeglarska, która tym razem odbyła się w gmachu Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, prowadzona była w dwu językach: polskim (przez Włodzimierza Machnikowskiego, dziennikarza Radia Gdańsk) i kaszubskim (przez Rafała Rompcę, lidera zespołu Fucus, który grał podczas uroczystości).

Gala rozpoczęła się o godz. 18. Żeglarzem Roku 2013 na Pomorzu został Jacek Noetzel z UKS Navigo Sopot – Mistrz Polski, Mistrz Europy w kategorii Masters i Wicemistrz Europy Seniorów w klasie A-Class. Tytuł Żeglarki Roku przypadł w udziale Wicemistrzyni Świata i Europy w klasie Laser 4,7 Magdalenie Kwaśnej z ChKŻ Chojnice. Zaś Trenerem Roku został Przemysław Struś (YKP Gdynia) – Trener klasy Optimist m. in. Mistrza Europy – Tytusa Butowskiego.

Młodzieżowcem Roku wśród mężczyzn został Paweł Tarnowski z SKŻ Sopot, Wicemistrz Świata i Europy w kategorii do lat 21 w klasie RS:X. Wśród kobiet triumfowała w tej kategorii Ewa Szczęsna z ChKŻ Chojnice, Młodzieżowa Mistrzyni Polski w klasie 470.

Juniorem Roku został Filip Ciszkiewicz z Arki Gdynia, Mistrz Europy Juniorów i EuroSAF w klasie Laser Radial, Młodzieżowy Mistrz Polski w klasie Laser Standard. Na tytuł Juniorki Roku zapracowała natomiast załoga Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska z YKP Gdynia, Wicemistrzynie Polski i piąta załoga Mistrzostw Europy Juniorów w klasie 420.

Juniorem Młodszym Roku 2013 ogłoszony został Tytus Butowski z YKP Gdynia, Mistrz Europy w klasie Optimist. Juniorką Młodszą Roku została Lidia Sulikowska z UKS Hals Sopot, Wicemistrzyni Europy w kategorii do lat 15 w klasie Techno 293.

Podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej uhonorowano także najlepsze pomorskie imprezy żeglarskie minionego roku. I tak Żeglarskim Projektem Roku został „Ostar for DYDEK“, program edukacyjny i sportowy skierowany do dzieci i młodzieży z Polski i Węgier, zbudowany wokół startu Krystiana Szypki w regatach samotników przez Atlantyk OSTAR, zadedykowany pamięci słynnej koszykarki Małgorzaty Dydek. Turystyczną Imprezą Żeglarską Roku został Żeglarski Puchar Trójmiasta, regaty, które miały na celu integrację trójmiejskiego środowiska żeglarskiego w ramach wspólnego współzawodnictwa i zabawy. Sportową Imprezą Żeglarską Roku został zaś Volvo Gdynia Sailing Days, impreza w ramach której odbyły się m. in. Mistrzostwa Świata w klasie Micro i Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49erFX.

Swoją nagrodę podczas Gali wręczył również prezes POZŻ Bogusław Witkowski, który wyróżnił osoby szczególnie zaangażowane w rozwój pomorskiego żeglarstwa: Kajetana Kilanowskiego (za utrwalanie żeglarskich tradycji), Andrzeja Szrubkowskiego (za przygotowanie i prowadzenie Pucharu Bałtyku Południowego) i Jacka Zielińskiego (za zorganizowanie regat SailBook Cup, Bitwy o Gotland i konkursu „Pisz i Płyń“). Zaś za wspieranie pomorskiego żeglarstwa prezes POZŻ wyróżnił marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i jego pełnomocnika do spraw wodnych Zbigniewa Ptaka.

Osobną nagrodę przyznali dziennikarze. Został nią uhonorowany V Zlot Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza“, największy w Polsce zlot oldtimerów.

Na zakończenie Gali przedstawiono zwycięzców Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski 2013.

Pomorska Gala Żeglarska była finałem całodziennej imprezy promującej żeglarstwo, która od godz. 10 odbywała się wczoraj w Filharmonii Kaszubskiej pod nazwą Święto Żeglarstwa. W jego trakcie mieszkańcy Wejherowa i okolic mieli szansę spotkać się ze słynni żeglarzami: pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat dookoła jachtem – Krystyną Chojnowską-Liskiewicz, tegorocznym uczestnikiem legendarnych transatlantyckich regat samotników OSTAR Krystianem Szypką i Maciejem Sodkiewiczem, który na jachcie „Barlovento II”, dotarł najdalej na północ w historii polskiego żeglarstwa.

Były też spotkania ukazujące działalność POZŻ, drogi wodne Pomorza czy zapowiadające najważniejsze wydarzenia żeglarskie roku 2014. Miłośnicy żeglarstwa mogli obejrzeć efektowną ekspozycję poświęconą radiojachtingowi, obejrzeć jachty wystawione przed filharmonią i dwie wystawy fotograficzne. Wielką popularnością cieszył się, szczególnie wśród dzieci, symulator żeglarski wypożyczony z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Duże zainteresowanie wzbudziła również projekcja filmu „Tabarly” o słynnym francuskim żeglarzu Ericu Tabarlym poprzedzona wprowadzeniem znanego publicysty morskiego Aleksandra Goska.

Fot. Tadeusz Lademann

 

Komentarze