Kolejny JachtFilm za nami.

0
765

Po raz czwarty warszawskie kino Wisła gościło najlepsze filmy dokumentalne o tematyce żeglarskiej.  Festiwal rozpoczął się przeglądem filmów zgłoszonych do kolejnej edycji konkursu „a morze kręci mnie”. Widzowie obejrzeli pięć wybranych do pokazów filmów.

W niedzielę po południu ogłoszono wyniki konkursu:

1. Nagrody Grand Prix Konkursu nie przyznano.

2. Nagrodę Jury otrzymał Paweł Goclon za film „Zobaczyć morze”.

3. Nagrodę Publiczności otrzymał film Jakuba Stępnika „Orzeł Jumne. Wyprawa w Przeszłość”.

4. Nagrodę pozaregulaminową od Pomorskiego Związku Żeglarskiego otrzymał film Anny Mikulskiej i Krzysztofa Karpińskiego „Pierwszy”.

Wszystkie filmy pokazywane w części konkursowej można obejrzeć na tym kanale: 

 

W części pozakonkursowej spore wrażenie na widzach zrobił film „Raw Faith – Głęboka wiara”, opowiadający historię amerykańskiej rodziny budującej duży trzymasztowy żaglowiec. Po projekcji, wiele osób dyskutowało o życiowych wyborach podejmowanych przez głównego bohatera filmu.

Innymi filmem, nagrodzonym wielkimi brawami był archiwalny dokument z 1965 roku „X Finn”, pokazujący w wyjątkowy sposób międzynarodowe regaty klasy Finn na Zatoce Gdańskiej. Oprawą dźwiękową filmu stanowiła muzyka poważna, i to ona tworzyła narrację i opowieść o zdarzeniach na wodzie. Na zakończenie Festiwalu pokazano film o Jessice Watson, młodej Australijce która w wieku 16 lat podjęła się próby opłynięcia kuli ziemskiej na jachcie „Pink Lady”. Wstęp do projekcji tego filmu przygotował kapitan Jerzy Knabe. Podsumował oceaniczne rejsy młodocianych żeglarzy jakie odbywały się w ostatnich latach.

Pokazom filmów tradycyjnie już towarzyszyły gawędy i zapowiedzi prowadzących. Niestrudzeni – kpt. Janusz Zbierajewski, i red. Andrzej Radomiński zadawali zagadki i rozdawali nagrody – także widzom festiwalu.

Sponsorami i głównymi partnerami Festiwalu są firmy Delphia Yachs, Teknos/ Oliva, Armator żaglowca Bonawentura, Pomorski Związek Żeglarski, Morka, Tanie rejsy.pl, Żeglarka.pl, Historie Kambuzowe, Wydawnictwo Bezdroża.

Patronami mediowymi Magazyn Wiatr, Magazyn Żeglarski TVN Meteo, Sailbook.pl, Portal Żeglarski.com.

Patronami mediowymi Festiwalu są: Magazyn Wiatr, Magazyn Żeglarski TVN Meteo, Sailbook.pl, Portal Żeglarski.com.

 

Komentarze