Kapitan Krystyna Remiszewska nie żyje

0
558

8 marca w swoim mieszkaniu w Gdyni zmarła we śnie Krystyna Remiszewska (ur.1920).

Od lat przedwojennych była żeglarką, jedną z trzech pierwszych kobiet-kapitanów jachtowych (obok Krystyny Około-Kułak i Zofii Sumińskiej). Przygodę z żeglarstwem rozpoczęła w drużynie harcerek w Gdyni, m. in. na sławnej „Grażynie”.

Lata wojny spędziła w Krakowie, w tym niemal trzy w hitlerowskim więzieniu przy ulicy Montelupich.

Po powrocie do Gdyni od pierwszego momentu włączyła się w odbudowę jachtów i działalność żeglarską, zaszczepiając też żeglarskiego bakcyla najmłodszej siostrze Teresie.

Była członkiem Yacht Klubu Polski w Gdyni i Jacht Klubu Morskiego „Gryf”, w którym do ostatniej chwili uczestniczyła Kole Seniorów. Z racji czasów, w których przyszło Jej żyć, żeglowała z drobnymi wyjątkami głównie po Bałtyku.

Po studiach i pokonaniu raka podjęła pracę w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej, w tym najdłużej w „Baltonie” skąd pod koniec lat 70. odeszła na emeryturę, poświęcając potem swój czas dzieciom swoich siostrzeńców. W roku 1980 została członkiem NSZZ „Solidarność”, a na przełomie epok współpracowała z Komitetem Obywatelskim pod kierownictwem Franciszki Cegielskiej.

Pogrzeb Krystyny Remiszewskiej odbędzie się na Cmentarzu Witomińskim w środę 13 marca o 1300, poprzedzi go Msza Św. w gdyńskiej Kolegiacie przy ul. Świętojańskiej (godzina 1200).

Andrzej Remiszewski

 

Źródło: http://www.kulinski.navsim.pl 

Komentarze