Kandydaci na wiosłach

0
480

W wyniku tegorocznej rekrutacji na  Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Gdyni przyjęto  160 osób. Wszystkich zaokrętowano na „Dar Młodzieży”, na wstępną  praktykę kandydacką. Obok prac pokładowych  na żaglowcu, pierwszym marynarskim wyzwaniem jest nauka wiosłowania na szalupach.

Szkolenie wiosłowe przechodzą na 4 szalupach – 2 własnych, 10-cio wiosłowych i 2 mniejszych, 6-cio wiosłowych, użyczonych przez Akademię Marynarki Wojennej.  Daje to możliwość  równoczesnego praktycznego szkolenia przez całą, 40-osobową wachtę.  Pływają po basenie żeglarskim oraz akwenie bezpośrednio sąsiadującym – tzw. „łączce”.

Szczególnie efektownie prezentują się na wodzie dwie szkoleniowe 8-metrowe szalupy drewniane z nazwą „Daru Młodzieży” na dziobie. Wykonane kilka lat temu  na zamówienie Akademii Morskiej, wzorowane są na klasycznych XIX-wiecznych łodziach ratunkowo-szkoleniowych.  Przystosowane są także do pływania pod żaglami – wówczas na grot i bezanmaszcie postawić można żagle gaflowe, o łącznej powierzchni ( wraz z dziobowym kliwrem) 27 m kw.

Jesienne deszcze i chłody nie rozpieszczają kandydatów na oficerów floty  – ale na oceanie też nie zawsze świeci słońce.

Aleksander Gosk

Źródło: http://morzaioceany.pl

Komentarze