Dar młodzieży na trasie TTSR Lisboa 2016

0
579

Komendant „Daru Młodzieży”, kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski, przesłał aktualny komunikat z trasy regat Tall Ships Races Lisboa 2016:

„Udział w regatach jest jak zwykle pasjonujący. Tegoroczne również dostarczyły emocji. Główną kwestią był dobór strategii. Uznaliśmy, że chociaż „okno startowe” było otwarte przez 35 h, nie należało czekać na silniejsze wiatry lokalne tylko startować jak najszybciej i iść w kierunku południowym, a nie bezpośrednio na waypoint. Taką decyzję oprócz nas podjął jeszcze Mir, Lemkuhl i Chopin. Okazało się to zbawienne. Pozostałe żaglowce uwięzły w pułapce wyżowej, która zatrzasnęła się bezpośrednio za nami na wysokości Ushant i zostały za naszą rufą w odległości przynajmniej 160 Nm.

Wyścig w naszej grupie wymagał ciągłej obserwacji rywali, czujności, częstego wywoływania na pokład podwachty dla ciągłego korygowania zbrasowania i trymowana żagli. Cały czas nieśliśmy wszystkie żagle, pod którymi żaglowiec sprawował się znakomicie. Kilkakrotnie trzeba było dokonywać napraw: było to głównie szycie żagli (dwukrotnie szyliśmy je bezpośrednio na rejach), a także wymiana nadwyrężonych szotów. Wyścig zrobił się szczególnie trudny w strefie słabych wiatrów wzdłuż wybrzeża Portugalii. Wraz z pozostałymi dwoma żaglowcami wybraliśmy drogę w odległości 80 Nm od brzegu, dla uniknięcia ośrodka niżowego przy Finnistere. Jedynie Lemkuhl wybrał drogę najkrótszą, gdzie w wyniku dużej różnicy temperatur ląd/morze odbijał sobie ciszę środka niżu żeglugą na bryzie.

Dziś o 1200 [wtorek 19.07.] byliśmy w odległości już tylko 80 Nm od mety, mając przed sobą w odległości 20 Nm Mira, a za nami, w podobnej odległości Chopina i Lemkuhla. Jedyne co mogło nas odrywać na chwilę od emocji regatowych to podziwianie fauny oceanicznej. Odwiedzają nas często: delfiny zwyczajne, grindwale i wieloryby (płetwale karłowate). Nadal walczymy!”

Na pokładzie „Daru Młodzieży” praktykę morską przechodzą studenci I roku Wydziału Nawigacyjnego AMG. W dniach 22 – 25 lipca „Dar Młodzieży” uczestniczyć będzie w zlocie żaglowców i wielkim festiwalu morskim w Lizbonie skąd popłynie Rostocku. W Gdyni żaglowiec zamelduje się 17 sierpnia.

Komentarze