Jubileusz ekskluzywnego klubu

0
820

Czyli mamy do czynienia z klubem niestety bez perspektyw 🙁
A więc – pók czas przyjrzyjcie się tym, którzy dziś go tworzą.
Żyjcie wiecznie!
d’Jorge

Witaj Jurku,
Niedawno pisałem do Ciebie o 10-leciu szczecińskiego Klubu Kapitanów Jachtowych. Dziś – jeśli pozwolisz – chciałbym poinformować o kolejnym jubileuszu kapitańskim. Tym razem o 25-leciu  nigdzie nie zarejestrowanego Szczecińskiego  Klubu Jachtowych Kapitanów Żeglugi Wielkiej.
Zapewniając, że wyczerpuję tym serial jubileuszowo-kapitański
Serdecznie pozdrawiam
Zygmunt Kowalski

To już 25 lat
Wszystko zaczęło się 10 stycznia 1986 roku. Tamtego dnia, na niezmiennie gościnnej przystani Jacht Klubu AZS w Szczecinie, spotkało się 26 spośród blisko 40 jachtowych kapitanów żeglugi wielkiej zarejestrowanych wówczas w Szczecińskim Okręgowym Związku Żeglarskim . Posiadacze najwyższych żeglarskich patentów postanowili wtedy kontynuować takie towarzyskie spotkania integracyjne, stanowiące również świetną okazję do wymiany aktualnych informacji oraz służące zajmowaniu stanowiska wobec różnych wydarzeń i zjawisk mających miejsce w morskim żeglarstwie. Spotkania te nazwali Szczecińskim Klubem JKŻW.
W odróżnieniu od innych struktur żeglarskich, klub “wielkich” nie ma statutu, regulaminu, stałej siedziby. Do roku 1992 przewodził mu ś.p. kpt. Kazimierz Michalski – znany konstruktor i wychowawca wielu kapitanów jachtowych. Następnie klubowy ster przejął kpt. Antoni “Toni” Brancewicz, który odtąd, przynajmniej dwa razy w roku (przed i po sezonie żeglarskim), zwołuje spotkania.
W środę 5 bm, a więc niemal w ćwierćwiecze zawiązania się tego formalnie przecież nie istniejącego stowarzyszenia, w uroczystym jubileuszowym spotkaniu w siedzibie Jacht Klubu AZS uczestniczyło jedenastu kapitanów, niektórzy – wyjątkowo – z małżonkami. Kilka godzin spędzonych przy odświętnie zastawionych stołach stało się okazją powrócenia pamięcią do 26 kolegów, którzy pełnią już Wieczną Wachtę, do ludzi, rejsów i jachtów chlubnie wpisanych w historię polskiego jachtingu morskiego.
Obecnie klub skupia 42 związanych ze Szczecinem posiadaczy patentu jachtowego kapitana żeglugi wielkiej.

Na zdjęciu  powyżej – uczestnicy jubileuszowego spotkania.
Od lewej, stoją: Piotr Kabat, Wiesław Zaremba, Zygmunt Kowalski, Jerzy Szałajko, Andrzej Mendygrał, Bogdan Dąbrowski, Jerzy Karpiński, Henryk Czapliński.
Siedzą: Jan Kolenda, Antoni Brancewicz, Witold Zdrojewski, Janusz Charkiewicz

 

Źródło: zagle.com.pl

 

Komentarze