JÓZEF CIĘŻKI CZYLI WDZYDZE

0
924
Tradycyjnie co roku czytacie meldunek Zbigniewa „Batiara”  Klimczaka z Wdzydz. Nie, nie – on nie z Kościerzyny, ale z bardzo dalekich Katowic. Dostał takiej manii, że tylko Wdzydze i  Wdzydze. Ja to rozumiem, bo z tym rozległym, uroczym jeziorem zaprzyjaźniłem się już 1946 roku. No i ten spokój w porównaniu do Mikołajek czy Giżycka. 
Jak długo jeszcze ? Oby jak najdłużej. Ale  dziś „Batiar” nie o jeziorze, ale o Człowieku Wdzydz – Józefie Ciężkim.
Kto się wybiera na to jezioro – niech przekaże Józkowi pozdrowienia od SSI.
Na  jeziorze  Wdzydze  kamizelki także modne !
Żyjcie wiecznie !
Don Jorge
———————————– 
I znowu rok minął – zatem co nowego na Wdzydzach?
 
Don Jorge,
W 2000. roku przyholowałem „Batiara” na  Jezioro Wdzydze, zbierając materiał do przewodnika jaki się później ukazał pt.: „Polska dla żeglarzy”. Zakochaliśmy się z żoną w tej kompozycji czterech jezior i pozostaliśmy tu do dzisiaj. Dlatego przewodnik nie opisuje Zalewu Szczecińskiego, po prostu  tam nie dotarłem. Na Zalewie Szczecińskim zdobywałem szlify żeglarskie w Centralnym Ośrodku PZŻ w Trzebieży ale to był, aż strach powiedzieć, lipiec roku 1959. Obecnie staram się co roku poinformować  o tym, co nowego na Wdzydzach. W tym roku całość relacji poświęcam niezwykłej postaci od lat związanej i zakochanej we Wdzydzach. To żeglarz, artysta malarz, rzeźbiarz i poeta – Józef Ciężki.
Trochę wcześniej  tu  przybył i też pozostał.
—————————————————  
Tylko ci co zdołają usłyszeć wodę,
wiedzą co uczynić ze swoim życiem…
                                           Józef Ciężki
—————————————————
Józia znam jako żeglarza. Miałem też przyjemność i zaszczyt być oprowadzanym przez Niego w Galerii we Wdzydzach. Z Jego poezją zetknąłem się czytając  tomik wierszy… Jestem pod wrażeniem do teraz. 
Podziwiałem Jego obraz na którym przedstawia swój azyl i miejsce obcowania z ukochanymi Wdzydzami i jachtem. Kiedy jest tutaj,  na bramie Jego domu a zarazem Galerii, wisi
napis: jestem nad jeziorem! Obraz,  jak i bardzo osobisty wiersz pod tym samym tytułem:
 
Będę Tu …
Będę tu w piasku
trzcinie nadbrzeżnej
nawet wtedy, jeść nie będzie trzeba
w lodzie i śniegu
w wietrze wiosennym
wtedy, gdy oddech ważny nie będzie
spadne liściem na jesień
gradem w burzę letnią,
gdy zapach wspomnieniem będzie tylko
będę lasem,
olcha i wierzbą
karpiem, płocią, okoniem
wtedy, gdy czas w pył wzrok mój obróci
ja Tu będę na pewno
——————————————-
Jego życiorys artystyczny tak opisuje Zdzisław Wegenko :
Józef Ciężki urodził się w Brzegu nad Odrą. W 1966 r. rodzina emigruje na Kaszuby, do Kościerzyny. Tutaj Józio kończy szkołę podstawową, ale już liceum – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych „zalicza” w Lublinie. Również tutaj studiuje malarstwo na U.M..C.S., a doskonali swoje umiejętności w Paryżu – w pracowni Antoniego Borowczyka.
Bierze udział w wystawach zbiorowych: Sztokholm, Praga, Berlin a także indywidualnie w Niemczech ( Kolonia, Dusseldorf).
Prace malarskie, graficzne i rzeźby znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych w Europie i USA. Dopełnieniem jest fotografia i poezja, na razie mniej widoczne.
Od 15 lat maluje Kaszuby, najczęściej ukochane Wdzydze. To tutaj żyje przez większą część roku. Zbudował drewniany domek nad jeziorem Gołuń, a przy kei zacumował jacht„Pablo”.
 (Mieszka w dużym domu, gdzie znajduje się też Galeria a ten domek jest miejscem gdzie staje się żeglarzem – przypisek mój).
Żeglowanie to również wielka pasja Józefa Ciężkiego. Zakochał się w Barbarze – Kaszubce i w Kaszubach (chyba w tej kolejności?), bo jak sam wyznaje” Sztuka, miłość i żeglarstwo to sens mojego istnienia, a Wdzydze to miejsce, bez którego po trzech dniach czuje się chory…”
Tyle Zdzisław – poeta, animator kultury, opiekun młodych poetów i przyjaciel Józefa Ciężkiego.
Dla tych, których zainteresuje twórczość artystyczna podaję adres strony www. oraz   Galerii, gdzie można podziwiać Jego prace:

„WIKTORIA” Galeria Sztuki Koscierzyna
„Galeria TYGIEL” Łódź ul. Piotrkowska
„Galeria TRIADA” Sopot ul. Monte Casino 50
“ Piotr Uznański GALERY” Łódź ul. Piotrkowska
„Galeria WIEŻA” Bytów
„Galeria BRAMA” Słupsk Plac Wolności
Galeria „Wdzydzana” Wdzydze Kiszewskie
PTTK Wdzydze Kiszewskie
„RATUSZOWA” Kościerzyna
A adres strony autorskiej internetowej to : http://jozefciezki.pl.tl

————————————————
obraz nr 1

 

Komentarze