Jacht ENERGA znów na oceanie

0
648

Wczoraj wieczorem, o godzinie 19:17 (UTC, czas wg Marine Traffic) Gutek wraz z załogą na jachcie ENERGA wypłynęli z Fort Lauderdale. Cel – Nowy Jork, planowany czas rejsu – ok. 4 dni. Przed wypłynięciem Gutek nagrał krótki materiał filmowy:

Trasa z Miami, niedaleko którego znajduje się Ft. Lauderdale, do Nowego Jorku, również bywa areną bicia rekordów.

947 mil z Miami do Nowego Jorku dotychczas najszybciej pokonał ponad stustopowy trimaran Groupama 3 (103 st. długości)  w roku 2007. Załogą dowodził Franck Cammas (zwycięzca ostatniej edycji Volvo Ocean Race bywa zwany „królem trimaranów”, jako że w żegludze na tych jachtach jest niekwestionowanym mistrzem). Przepłynięcie z Florydy do NYC zajęło mu zaledwie 1 dzień, 11 godzin, 5 minut i 20 sekund. Średnia prędkość na trasie wyniosła 27 węzłów.

Dwa lata wcześniej przed Cammasem samotnie na tej trasie płynął Thomas Coville na 60-stopowym trimaranie Sodebo. Jego czas wyniósł 3 dni 5 godzin i 12 sekund. Średnia prędkość 12,3 węzła.

Zbigniew Gutkowski nie zamierza się tym razem z nikim ścigać. Przestawienie jachtu ENERGA z Fort Lauderdale do Nowego Jorku jest etapem przygotowawczym w planowanej próbie bicia rekordu północnego Atlantyku: Nowy Jork – Przylądek Lizard. Zaplanowana na ok. 4 dni i licząca niecałe 1000 mil trasa będzie doskonałą możliwością sprawdzenia nowej, niedawno zainstalowanej elektroniki.

Galerię zdjęć z wyruszenia jachtu ENERGA w rejs do Nowego Jorku można obejrzeć tu:

http://energasailing.pl/zdjecia/energa-wyplywa-z-ft-lauderdale-do-nowego-jorku-fot-izabela-tryzno/

/mj

Źródło: www.energasailing.pl

Komentarze