International Moth

0
1242

Jest to możliwe dzięki specjalnie wyprofilowanym płetwom mieczowej i sterowej w kształcie odwróconej litery „T”, dzięki czemu opory są minimalne. Aktualny rekord prędkości Moth’a wynosi 30,7 węzła, czyli prawie 57 km/h! Jachty klasy Moth są niesamowicie widowiskowe, dają dużą radość z żeglowania. Na całym globie organizowane są regaty, w tym Mistrzostwa Świata i Europy, w których biorą udział zawodnicy znani np. z klas olimpijskich.

Z pozoru prosta konstrukcja jest w rzeczywistości bardzo zaawansowaną technologicznie jednostką, zbudowaną praktycznie w całości z włókien węglowych. Stąd też niewielka masa – gotowy do żeglugi jacht waży ok. 28 kg. Jeżeli jesteśmy przy wymiarach to długość wynosi 3,35 m, szerokość 2,25 m. Powierzchnia żagla to 8 metrów kwadratowych. Klasa, poza głównymi wymiarowymi, nie ma ograniczeń konstrukcyjnych i co za tym idzie, jest ciągle rozwijana. Świetnym przykładem może być żagiel-skrzydło, który wzorem ostatniego America’s Cup, pojawi się na kilku jachtach na styczniowych Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Australii.

Bardzo ciekawe w żaglowaniu jachtem klasy Moth jest to, że niejako dochodzi nam jeszcze jeden „wymiar” sterowania. Otóż za pomocą obrotu przedłużaczem rumpla wokół własnej osi (niczym manetką w motocyklu) decydujemy o tym, na jakiej wysokości nad wodą płyniemy. Drugą część tego mechanizmu sterującego stanowi automatyczny układ cięgien w płetwie mieczowej.

W odpowiedzi na rosnące, również w Polsce, zainteresowanie tą niesamowitą klasą, powstał serwis www.moth.pl . Znajdziecie na nim opis konstrukcji, ciekawe zdjęcia, filmy, linki, kalendarz i wyniki regat czy też forum. Założono również profil na Facebook’u poświęcony klasie International Moth oraz nawiązano współpracę z wiodącą firmą produkującą „ćmy”.

Zapraszam do odwiedzenia strony www.moth.pl.

Autor: Michał Domański
www.moth.pl

83_

 

Komentarze