III Mistrzostwa Polski Żeglarzy i Motorowodniaków w Narciarstwie i Snowboardingu SNOWSAIL 2015 już za nami.

0
758

Przeszło stu sześćdziesięciu żeglarzy i motorowodniaków z całej Polski wystartowało w tegorocznej, trzeciej już edycji, Mistrzostw Polski Żeglarzy i Motorowodniaków  w Narciarstwie i Snowboardingu SNOWSAIL, które odbyły się w miniony weekend w Świeradowie Zdroju. Inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem mistrzostw jest szkoła żeglarstwa 4winds z Gdyni.

 

 

„Pierwsze mistrzostwa jakie zorganizowaliśmy trzy lata temu w Karpaczu skupiły około 80 zawodników. W tym roku było ich przeszło 160. Ponadto do Świeradowa zjechały rzesze kibiców, którzy bawili się razem z nami. Tak więc ta nietypowa i chyba jedyna taka impreza w kraju, jak nie na świecie, zdobywa coraz więcej sympatyków” – podkreśla kpt. Krzysztof Piwnicki, szef szkoły żeglarstwa 4winds. 

Rywalizacja odbyła się w trzech grupach wiekowych w dwóch konkurencjach (narty i snowboard), oczywiście z podziałem na kobiety i mężczyzn. Kategorią specjalną były zawody kapitanów o przechodni „Złoty dzwon”. Aby wystartować w zawodach wystarczy posiadać dowolny patent lub certyfikat żeglarski/motorowodny albo przedstawić zdjęcie na jachcie lub motorówce. Trasa zawodów została tak ustawiona, aby mogli w niej wziąć udział nie tylko zaawansowani narciarze i snowboardziści, ale również osoby początkujące. Najmłodsza uczestniczka miała pięć lat!

„Ideą naszych mistrzostw jest przede wszystkim doskonała zabawa, a narty i deski stały się wspaniałym przyczynkiem do żeglarskiego spotkania w środku zimy” – mówi kpt. Krzysztof Piwnicki. Impreza jak co roku rozpoczęła się w piątek wspólnym szusowaniem i wieczorną zabawą przy grzańcu, a zakończyła w niedzielę wspólnym śniadaniem. W sobotę zawodnicy ścigali się na stoku Ski&Sun.

Organizatorzy, szkoła żeglarstwa 4winds z Gdyni, zapewnili transport, wyżywienie, zakwaterowanie i wszystko to, co było niezbędne, aby doskonale się bawić. Był profesjonalny slalom, elektroniczny pomiar czasu. Nie zabrakło oczywiście nagród, medali, pucharów i dyplomów. Na zakończenie imprezy w czasie biesiady w restauracji na górnej stacji gondoli odbył się też koncert znanej formacji szantowej Stary Szmugler. „Koncert miał charakter otwarty. Zaprosiliśmy na niego mieszkańców i gości Świeradowa” – dodają organizatorzy.  Zawody komentował burmistrz Świeradowa Zdroju Pan Roland Marciniak.

 Co ciekawe zmagania na stoku można też było obserwować online, dzięki kamerom zamontowanym na stoku.  Jak podkreślają organizatorzy Snowsail to impreza familijna. Nie chodzi w niej o twardą sportową rywalizację, choć i ona jest ważna, ale przede wszystkim o spotkanie żeglarskiej braci w czasie, gdy nasze jachty i motorówki czekają na lepsze cieplejsze czasy. „Naszym marzeniem jest to, aby stworzona przez nas impreza przekształciła się w wielki żeglarski festyn. Aby w tworzenie kolejnych edycji angażowały się inne środowiska żeglarskie, kluby, szkoły, stowarzyszenia. Wierzę, że razem możemy zbudować coś niepowtarzalnego i do tego też zapraszamy” – dodaje kpt. Krzysztof Piwnicki.

Impreza ma charakter non profit, dlatego tym bardziej dziękujemy wszystkim sponsorom. Tegoroczne mistrzostwa wspierali: V.Ships, Hornet, Bergsport, LyoFood, Mix charter, CWM, Baltica Yachts, Skyboat, Windy, Draco, D.A.D, Eljacht, Marina Gliwice, Targi Boatshow, Schronisko Samotnia, Smart, BrytSails, Woly, Rohner.

Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Polski Związek Żeglarski, Pomorski Związek Żeglarski, Polski Związek Narciarski, Międzynarodowa Federacja Szkół Żeglarskich ISSA, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego oraz  Prezydent Gdyni i Burmistrz Świeradowa.

Szczególnie dziękujemy uczestnikom. Za wspaniałą zabawę, sportowego ducha i chwile spędzone razem. Zdjęcia, filmy, wyniki, relacje z zawodów można będzie niebawem znaleźć na stronie mistrzostw www.snowsail.4winds.pl  

Zapraszamy w przyszłym roku na kolejne Mistrzostwa żeglarzy i motorowodniaków.

Komentarze