Horyzont II – spokojny powrót ze Spitsbergenu

0
623

„Gladę” mieliśmy praktycznie przez całą drogę powrotną ze Spitsbergenu, to niezwykłe o tej porze roku – taka była pierwsza refleksja kpt.ż.w. Mariana Grzecha po powrocie „Horyzonta II” do Gdyni.

Statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni zakończył tą podróżą tegoroczny morski sezon szkoleniowy. Był to już 34 rejs statku na wody Arktyki, od momentu wejścia w 2000 roku do służby. Podobnie jak we wszystkich poprzednich arktycznych podróżach, „Horyzont II” wiózł ekipę naukowców i zaopatrzenie dla Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie oraz grupę 17 studentów Wydziału Elektrycznego AMG, odbywających praktykę morską.

Termin podróży opóźnił się o miesiąc, ze względu na konieczny remont silnika, co przy żegludze w wysokich szerokościach mogło rodzić obawy o pogodę. I droga na Spistsbergen nie była najprzyjemniejsza. Sztorm już na Bałtyku, zwielokrotniony przy przejściu Morza Północnego i Norweskiego, wystawił na poważną próbę odporność studentów i polarników. Przechyły po 30 stopni na obie burty to była prawdziwie morska przygoda, aczkolwiek nieco męcząca.

Przy dojściu do wyspy, warunki poprawiły się i przy braku zalodzenia rozładunek rozpoczął się planowo. Zmiana kierunku wiatru sprawiła jednak, że Hornsund zaczął wypełniać się lodem i na noc kapitan zdecydował o przejściu do sąsiedniego, spokojnego fiordu. Lód uniemożliwił komunikację z lądem także następnego dnia. „Horyzont II” przeszedł w związku z tym do przystani w Longyearbyen. Dzięki zwolnionemu przez norweskich rybaków miejsu przy molu, wyładowano sprzęt dla polskich placówek badawczych, zabierając ładunek powrotny, a studenci mogli zwiedzić stolicę wyspy. Wyruszając w drogę powrotną, zawinęli jeszcze do Hornsundu w rejon Polskiej Stacji Polarnej, gdzie lody pozwoliły już zaokrętować polarników wracających do kraju. A w drodze powrotnej, premia za poprzednie sztormy, i powtarzając za kapitanem „glada” do samej Gdyni.

Cała podróż zamknęła się, zgodnie z planem, w 3 tygodniach między 25 września i 16 października. A studenci po zmustrowaniu, już następnego dnia, rozpoczynają III rok studiów.

A.G.

Źródło: http://morzaioceany.pl 

Komentarze